Centrum paliativní péče Brno dostalo pět nových elektromobilů

Foto: Z. Kolařík

BRNO – Celkem pět nových elektrických aut dnes převzalo Centrum paliativní péče Brno. Ty budou sloužit hlavně pracovníkům domácího hospice, kteří se momentálně starají o 13 pacientů.

Centrum provozuje poradnu pro paliativní péči, ambulanci paliativní medicíny a domácí hospic. O pacienty se stará deset zaměstnanců: tři lékaři, pět zdravotních sester, jeden sociální pracovník a jeden psychoteraupeut. Od ledna letošního roku se tým staral o 65 pacientů, nyní jich má v péči 13 společně s třiceti v ambulanci. Péče v domácím prostředí je poskytována nepřetržitě. Z toho důvodu město pořídilo automobily, které pracovníkům ulehčí jejich práci.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Na nákup elektromobilů byla poskytnuta dotace, darem přispěly organizace a zbytek doplatilo město. Celkové náklady na pořízení byly téměř 4 miliony korun, dotace pokryla částku něco málo přes jeden milion, SAKO Brno a Teplárny Brno přispěli 800 tisíc korun, zbylých 1,8 milionu dofinancovalo město.

Provoz paliativního centra je datován do roku 2020, kdy začalo jako poradna. V dubnu se otevřela ambulance paliativní medicíny a od poloviny roku přibyl domácí hospic. „Vážně nemocní lidé mohou díky odborné péči paliativního týmu strávit poslední měsíce nebo týdny svého života v domácím prostředí v blízkosti rodiny. Náš tým tvoří lékař, sestra, sociální pracovník, terapeut a duchovní. Ti jsou k dispozici 7 dní v týdnu 24 hodin denně,“ řekl Dan Zeman, ředitel Sdružení zdravotnických zařízení, pod které centrum spadá. Dodavatel aut značky Renault Zoe zajistí také polep aut a servis.