Hákové kříže a znechucení v Bělském lese! Policie pátrá po vandalech

Fotogalerie: PČR - Vandalové-sprejeři řádí v ostravském Bělském lese. Na jejich dopadení je vypsaná dokonce finanční odměna.

OSTRAVA – Policie České republiky vyhlásila pátrání po vandalech, kteří v oblíbeném ostravském lesoparku v posledních týdnech ničí spreji vše, co jim přijde pod ruku, mimo jiné i nástřikem hákových křížů. Odměnu za jejich dopadení vypsal včera i starosta městského obvodu Ostrava-Jih.

Bělský les je vyhledávanou lokalitou k odpočinku i sportu pro tisíce obyvatel žijících nejen v městském obvodě Ostrava-Jih. Město zde do parkových úprav, revitalizace chodníků či instalace naučných stezek, investovalo nemalé částky. To vše proto, aby se zde lidé cítili dobře a v lesoparku načerpali energii.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Nyní je vše jinak. Po úderu vandalů se objevují na stromech, informačních cedulích i na vybavení dětských hřišť, nástřiky spreji. Všemu vévodí, a také budí největší pohoršení lidí, symboly hákových křížů, které používali za 2. světové války jako svůj znak Nacisté.

Ničení přírody i majetku dosáhlo své meze a policie teď žádá veřejnost o spolupráci. “Žádáme veřejnost o pomoc při ustanovení totožnosti neznámých pachatelů. Jakákoliv informace by mohla přispět k objasnění těchto skutků. V případě poznatku se lidé mohou obrátit na linku 158 případně na nejbližší policejní služebnu,” řekla mluvčí policie Eva Michalíková.

Nesmyslné sprejování má za následek finanční náklady na jejich odstranění. Je také zklamáním pro návštěvníky lesa i pracovníky společnosti Ostravské městské lesy, kteří se o lesopark starají.

„Bělský les má být příjemným místem k odpočinku. Ti, co škody páchají, se chovají jako gauneři. Za sebe osobně, jako soukromá osoba, vypisuji odměnu pět tisíc korun za pomoc při jejich dopadení,“ řekl starosta dotčeného městského obvodu, Martin Bednář.

Pobouření je i na straně veřejnosti. „Do Bělského lesa dojíždím, přestože v místě už nebydlím. Z té spoušti mám slzy v očích,“ napsala komentář na sociálních sítích paní Elen Pěkníková. Podle dalšího ze stovek lidí, kteří se k věci vyjádřili, by se neukázněná mládež měla urychleně vrátit do škol, aby jí na podobné aktivity nezbýval čas.