KORONAVIRUS: Nouzový stav prodloužen do 11. dubna, podporu vládě poskytli komunisté

Zdroj: online vysílání

Česko – Po devítihodinovém jednání sněmovna opět schválila prodloužení nouzového stavu, a to o 14 dní, trvat tedy bude do 11. dubna. Podporu nakonec vládě dle očekávání poskytli komunisté.

Ještě před definitivním hlasováním bylo zřejmé, že tentokrát se Babišově kabinetu prodloužení nouzového stavu v nějaké podobě prosadit podaří. Avizovali to komunisté, určité možnosti spolupráce se (za jasně daných podmínek) nezříkali ani Piráti. Jak ale uvedl lídr strany, Ivan Bartoš, „vláda si dokázala pro prodlužení sebírat hlasy, o které se opírala již dříve. My jsme byli ochotni, pokud by vyjednávání premiéra selhala, bavit se o protažení nouzového stavu do Velikonoc. Ne, že bychom byli spokojeni s výkonem vlády, ale proto, že masivní rozvolnění by nebylo namístě podle výsledků našich jednání s hejtmany.“

Během jednání samozřejmě zaznívaly argumenty pro i proti, opozice vládu ostře kritizovala zejména kvůli absenci jakéhokoliv dalšího plánu, radikálně proti prodloužení nouzového stavu se vymezilo např. hnutí SPD Tomia Okamury, které také hlasování oddálilo ještě dvouhodinovou přestávkou. Babiš pak ubezpečoval, že se jedná o poslední bezpodmínečně nutný lockdown. „Pevně doufám, že to bude poslední lockdown, a tento je nejdůležitější. Doufám, že se nám to povede a neuděláme stejnou chybu jako před Vánoci,“ uvedl premiér a narážel na skutečnost, že právě rozvolnění před velikonočními svátky by mohlo způsobit obdobný nárůst nových případů koronaviru jako po novém roce. Poměr hlasování pro prodloužení nouzového stavu byl pak 53 pro ku 34 proti.

„Všem, kdo zvedli ruku pro, patří velký dík, ty díky zaznívají i od hejtmanů,“ uvedla na následné tiskové konferenci vicepremiérka Alena Schillerová. „Jsem nesmírně rád, že zvítězily odborné argumenty a víra, že musíme ochránit zdraví našich spoluobčanů, já budu záhy navrhovat, aby všechna stávající opatření platila do konce nouzového stavu s jedinou výjimkou – tou bude umožnění bohoslužeb,“ dodal ministr zdravotnictví Blatný s tím, že ihned po Velikonocích budou všechna zavedená opatření přezkoumána. Omezení pohybu a zákaz vycházení po deváté hodině by pak dle slov Blatného měla skončit s koncem nouzového stavu.

V rámci jednání vlády pak byla přijata také další (apelativní) usnesení týkající se např. povinnosti nošení roušek, pokud jsou lidé na ulici sami nebo s někým z jedné domácnosti, stejně tak prošlo usnesení, že zákaz pohybu mezi okresy by měl být ukončen k 6. dubnu. Také by mělo být povoleno otevření farmářských trhů. Tyto návrhy sice prošly, ale jedná se pouze o usnesení, tedy pověření vlády sněmovnou, ovšem nemají nijak závazný charakter a jejich naplnění není jisté.

Aktuálně přitom klesají jak denní přírůstky nových pacientů, tak i počty hospitalizovaných.  Do nemocnic denně přibývá kolem 800 lidí, bohužel až pětina potřebuje intenzivní péči – jak navíc upozorňují specialisté, je to i proto, že mnozí kontaktují lékaře pozdě (obvykle až cca po 10 dnech trvání příznaků), kdyby tak učinili dříve, bylo by možné kritickým stavům předcházet.

Během příštího týdne by ministerstvo zdravotnictví mělo představit také nový – aktualizovaný – protiepidemický systém, který bude zohledňovat zejména počty nově nakažených v přepočtu na 100 tis. obyvatel a také procenta pozitivity.