Na rozvolnění není vhodná doba, tvrdí hejtman. V nemocnicích stále přibývá pacientů ve vážném stavu

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Počty pozitivně testovaných na koronavirus se ve Zlínském kraji už měsíce daří držet na stabilních hodnotách bez velkých výkyvů. I přesto se nemocnice nadále plní nakaženými pacienty a jednotky intenzivní péče jsou pod velkým tlakem. Vedení kraje tvrdí, že čas na rozvolnění ještě nenastal a je nutné vydržet.

Podle hejtmana Radima Holiše se díky uzavření okresů podařilo zpomalit šíření nákazy. „Pořád ale jde o to, jestli nemocnice zůstanou funkční a za jakých okolností. V nemocnicích totiž stále přibývá pacientů s koronavirem v akutním stavu. Kapacity jednotek intenzivní péče se rozšířily a slouží na nich už všichni zdravotníci, kteří mohou. Jednotky intenzivní péče jedou už několik měsíců naplno a jakékoliv rozvolnění bude mít za následek zvýšení tlaku právě na intenzivní péči,“ řekl Radim Holiš.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Situace ve Zlínském kraji je stále jedna z nejlepších v republice. Index rizika PES má aktuálně hodnotu 51, je tedy na 3. stupni. Skóre ale neodpovídá realitě v nemocnicích. „Lůžka intenzivní péče jsou dlouhodobě téměř naplněna, což je holý fakt, který nelze přehlížet ani bagatelizovat. Jen s obrovským vypětím, stresem z vědomí, že se o své pacienty zdravotníci prostě musí postarat, a s neuvěřitelným nasazením a balancováním na hraně, se situaci daří ze dne na den organizačně i medicínsky zvládnout. To je realita, ne prostá čísla bez kontextu,“ popsala náměstkyně hejtmana Olga Sehnalová, zodpovědná za oblast zdravotnictví.

Vedení kraje proto opětovně vyzvalo veřejnost k dodržování natavených opatření. „Rozhodně není vhodná doba na rozvolnění opatření. Pokud k rozvolnění dojde, bude zdravotnictví ve velkém problému. To nesmíme dopustit. Vymýtit nákazu se nám nepodaří, pokud nebudeme všichni striktně dodržovat ochranná opatření,“ zdůraznil hejtman.

Podle dat ministerstva zdravotnictví je v kraji aktuálně 4 840 lidí, kteří měli pozitivní test na koronavirus. Za poslední týden jich nejvíc přibylo na Vsetínsku, kde se mezi lidmi objevilo 370 nových případů na 100 000 obyvatel. Na Zlínsku jich za stejné období přibylo 353, na Uherskohradišťsku 306 a na Kroměřížsku 290 na 100 000 obyvatel.