Novorozencům v Jihlavě slouží nový přístroj. Rychle a jednoduše vyšetří sluch

Foto: Nemocnice Jihlava

JIHLAVA – Jihlavská nemocnice získala nového pomocníka na měření sluchu novorozenců. Starý přístroj dosluhoval, a tak jeho pořízení bylo nutností. Maminky díky němu krátce po porodu zjistí, zdali jejich miminku nehrozí vážné problémy se sluchem.

Plošné vyšetřování sluchu novorozenců je v České republice samozřejmostí. Miminko toto vyšetření nebolí, provádí se zpravidla ve spánku. „Vyšetření otoakustických emisí je vyšetření sluchu neinvazivní a rychlou metodou. Provádí se třetí nebo čtvrtý den po porodu, kdy ze středouší vymizí plodová voda. Vyšetření probíhá tak, že se do zvukovodu vloží malá sonda, která vysílá zvuky a zaznamenává emise. Přístroj potom zobrazí výsledek,“ popisuje primář dětského oddělení Martin Zimen.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Screeningové vyšetření v porodnici pomáhá odhalit závažné poruchy sluchu. Pokud lékař zjistí problém, opakuje se vyšetření po třech týdnech. A pokud kontrola nedopadne dobře, lékař doporučí klinické vyšetření, což znamená návštěvu odborného pracoviště.

Zakoupení nového přístroje stálo přes 100 tisíc korun. Nemocnice jej pořídila díky daru od Nadačního fondu Kapka naděje.