Očkovacích center máme v kraji 27, píchat teď ale není co!

Foto: FNO

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Také v Moravskoslezském kraji již mohou lidé pocítit zpomalení tempa očkování proti koronaviru. Přestože vláda v boji s pandemií nasazuje vůči občanům čím dál méně vybíravá opatření a jako řešení pro návrat do normálu předkládá hlavně očkování, vedení našeho státu pod taktovkou Andreje Babiše jaksi neobjednalo dost očkovacích látek pro všechny.

Aktuálně se mohou registrovat k očkování v očkovacích centrech zájemci ve věku 70 let a starší. Se speciálním kódem se mohou zaregistrovat také pracovníci ve školství. Od 24. března se otevřela registrace i pro pacienty s chronickou diagnózou.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Jsem učitelkou prvního stupně základní školy, po zaregistrování čekám na termín očkování ve Vítkovicích už 14 dní, asi jsem si zvolila špatné očkovací centrum. Slyšela jsem, že jinde to snad jde rychleji“ svěřila se nám sedmatřicetiletá Eva, která učí v malotřídce kousek za Ostravou.

Její domněnka ale není opodstatněná, protože další učitelka, pětatřicetiletá Lenka z Třince, má stejnou zkušenost: „Vybrala jsem si místo pro očkování tady u nás. Na termín ale čekám už třetí týden.“

Lépe na tom nejsou ani ve velkokapacitním očkovacím centru na Černé louce v centru Ostravy, kam se díky chronické diagnóze zaregistroval pan Karel. Je mu 42 let, před pár lety prodělal transplantaci kostní dřeně a váznoucím tempem očkování je zklamaný. „Registraci jsem provedl v první možný den už minutu po půlnoci. Po prvních sms zprávách ale čekám třetí den na potvrzení termínu. S takovou ta pandemie a Nouzový stav snad nikdy neskončí,“ řekl rozhořčený zájemce o svou dávku vakcíny proti covidu.

Na telefonické lince, kterou pro očkovací centra zřídil Krajský úřad, nám k termínům nepodali žádné konkrétní informace, jelikož linka slouží zejména pro pomoc s registrací. „Termín závisí na tom, kolik očkovacích dávek je v republice. Dále pak, do jakého centra se zaregistrujete. Vakcíny teď ale, dle informací z médií, nejsou,“ bylo to jediné, co nám řekla paní na krajské informační lince.

A tak, přestože je v souvislosti s pandemií a očkováním na občany vyvíjen nátlak ve smyslu „hlavně rychle, jen ať je pandemie rychle za námi“, očkovat vlastně není čím.