V Národním parku Podyjí už je opravdové jaro. Pomůžete s jarním úklidem?

zdroj: NP Podyjí

ZNOJMO – Jaro je už opravdu tady. Do Podyjí se v minulých dnech vrátil ze svého zimoviště v severní Africe čáp černý. Strážci z národního parku odvezli téměř 20 pytlů drobného odpadu a našli dalších sto kilogramů velkého odpadu.

Čáp, který je i na logu parku, se ale do národního parku nevrací automaticky. Před časem na Podyjí dokonce na několik let úplně zanevřel. V minulém roce tu ale hnízdily dva páry. Zda tomu tak bude i letos, záleží i na lidech. Jaro je totiž pro ptáky a vlastně celou podyjskou přírodu jedním z nejcitlivějších období. „V lese proto nehlučte a opravdu zůstaňte jen na značených trasách. Společně si pak můžeme držet palce, aby tu čápi černí zahnízdili i tento rok,“ vyzývá správa parku.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

 

Jen tento měsíc strážci z národního parku odvezli téměř 20 pytlů hygienických ubrousků, obaly od různých jídel, PET lahve, plechovky nebo třeba nedopalky od cigaret. Našli ale dalších 100 kilogramů velkého odpadu jako například pneumatiky nebo třeba stará kamna, či několik televizí. „Tento víkend vás proto chceme poprosit. Vezměte sebou na vycházku pytel a rukavice a pomozte nám s úklidem. Můžete třeba v rámci akce Ukliďme Česko, nebo jen tak, z respektu ke svému okolí. Děkujeme,“ uvedli správci parku na své webové stránce.

Foto: Petr Lazárek