KORONAVIRUS: Prodloužení kompenzací pro OSVČ a zavřené obchody na Velký pátek

Zdroj: Wikimedia Commons

Česko – Ačkoliv dnešní jednání vlády se týkalo zejména dostavby jaderné elektrárny Dukovany, stranou nezůstala ani témata týkající se koronavirové epidemie. Kabinet tak např. rozhodl o prodloužení poskytování kompenzačních bonusů v měsíci dubnu, stejně tak odsunul plánovanou povinnost častějšího testování ve firmách až na období po konci nouzového stavu. Mezitím epidemie v Česku stále brzdí, v některých nemocnicích ale naopak počty hospitalizovaných stále rostou. I proto, že epidemie dle odborníků není plně pod kontrolou, budou letos na Velký pátek muset (navzdory zažitým pravidlům) všechny prodejny zůstat uzavřené.

Ruku v ruce se zavedenými protiepidemickými opatřeními museli mnozí živnostníci pozastavit svůj byznys – a stali se závislými na kompenzacích, jež schválila vláda. Jejich poskytování však mělo v souladu se zákonem o kompenzačním bonusu končit v březnu. Jak ale na dnešní tiskové konferenci oznámila ministryně financí Schillerová, čerpání bonusu bude prodlouženo i na duben. OSVČ a společníci malých s. r. o. tak budou i nadále moci čerpat kompenzaci ve výši 1000 Kč/den, stejně tak lidé pracující na dohodu, kteří si platí sociální pojištění, budou nadále moci čerpat příspěvek ve výši 500 Kč/den. Vedle toho budou OSVČ moci nově žádat o 500 Kč denně v případě, že se ocitnou v karanténě.  „Od prvního dubna budou moci všichni o kompenzační bonus vyplácený finanční správou znovu požádat,“ uvedla Schillerová.

Testování ve firmách

Navzdory tvrzením odborníků, že testování ve firmách pomocí antigenních testů, jejichž kvalita (a citlivost) se může i zásadně lišit, je poměrně neefektivní, plánuje vláda tuto povinnost ještě zpřísnit. Zatímco nyní velké firmy a podniky zaměstnávající více jak 10 osob musí testovat své zaměstnance jedenkrát za sedm dní (a tato povinnost bude od příštího týdne platit také pro firmy pod 10 zaměstnanců a OSVČ), ministr průmyslu a obchodu by chtěl testy realizovat ještě častěji. Domluva s Babišem je ale dle jeho slov taková, že k ničemu podobnému nedojde dříve než po 12. dubnu.   „Některé firmy to nezvládnou dělat dvakrát za týden z procesních důvodů, hledáme tak cestu, jak jim vyjít vstříc,“ uvedl také. Problémem je ovšem i otázka financí, vláda totiž za každý test hradí jen 60 Kč, náklady firem na provedení jednoho testu jsou však nezřídka dvojnásobné. Pozitivita všech testů se přitom v první vlně pohybovala pouze kolem 0,8 %, ve druhé klesla na 0,6 % a následně se ještě snížila.

Epidemiologická situace

Epidemie v Česku i nadále v obecné rovině ustupuje. Za včerejší den bylo pozitivně testováno pouze 1 722 osob, což je cca o 600 méně než před týdnem (nutno říci, že v neděli jsou nejnižší i počty provedených testů). Reprodukční číslo R se drží na hodnotě 0,83. Celkově již nemoc covid-19 prodělalo více než 1,5 milionu lidí, z nichž jí přes 26 000 podlehlo. Jen během března pak v souvislosti s koronavirem zemřelo přes 5 000 osob a tento měsíc se tak stal co do počtu úmrtí nejtragičtějším od počátku epidemie.

Stejně jako klesají počty nakažených, snižuje se i počet hospitalizovaných, kterých je aktuálně cca 7 200, ve vážném stavu je pak více jak 1 700 z nich. Ne všude se ale situace v nemocnicích zlepšuje, na hranici kapacit jen aktuálně např. Zlínsko, kde počty přijímaných pacientů dokonce rostou a je zde velký tlak především na lůžka intenzivní péče s umělou plicní ventilací. I proto tedy letos nebude platit výjimka týkající se prodeje na Velký pátek, všechny obchody tak budou muset zůstat uzavřené stejně jako na Velikonoční pondělí.