Pohotový zákrok strojvedoucího zabránil železničnímu neštěstí. Policisté žádají veřejnosti o spolupráci

Ilustrační foto

HAVLÍČKOBRODSKO – Kriminalisté pátrají po pachateli, který u železniční zastávky Ronov nad Sázavou naházel na koleje dřevěné kůly a nebezpečně tak ohrozil projíždějící vlaky. Pokud jste si na tomto místě někoho podezřelého všimli, volejte 158.

Železniční trať Havlíčkův Brod – Brno se stala v pátek 26. března místem, kde mohlo dojít k vážné nehodě. „U zastávky Ronov nad Sázavou někdo mezi půl osmou a osmou hodinou večer rozmístil na úseku zhruba deseti metrů minimálně deset dřevěných kmenů průměrů od 4 do 5,5 centimetrů a délkách do 92 centimetrů,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line  

Kmenů rozložených na kolejích si naštěstí všiml strojvedoucí nákladního vlaku, který projížděl po vedlejší koleji. Díky tomu byl včas varován strojvedoucí přijíždějícího rychlíku a ihned přesměrován na jinou kolej. Bohužel však i tady stihl někdo mezitím naházet dřevěné kmeny.

Strojvedoucí duchapřítomně zareagoval

Rychlík vjížděl do stanice rychlostí 100 km/h, když si strojvedoucí povšiml, že i na této koleji, zhruba 150-200 metrů před ním, je naházeno dřevo. Bylo to nejméně deset kmenů o průměru do 10 cm, nejmenší měřily půl metru, nejdelší až dva metry.

Strojvedoucí využil rychlobrzdy, ale ani tak se mu nepodařilo před překážkou včas zastavit. „Při nárazu do dřevěných kmenů lokomotiva některé z nich odhodila pomocí předního pluhu a další se dostaly pod kola lokomotivy a jednotlivých vozů, kde následně došlo k jejich rozlomení,“ dodala Dana Čírtková.

Kromě strojvedoucího a vlakvedoucího v rychlíku zrovna sedělo dvaadvacet osob. Díky pohotovému zákroku nedošlo k žádnému zranění ani k poškození vlakové soupravy.

Kriminalisté celou událost prověřují jako podezření z trestného činu obecného ohrožení. V souvislosti s tím se obracejí na případné svědky, kteří viděli v blízkosti trati u zastávky Ronov nad Sázavou podezřelé osoby, aby kontaktovali linku 158.