Rodiče se stali obětí dezinformací, tvrdí primátor

Měla to být prevence, rodiče se ale proti nástřiku bouřili

PROSTĚJOV – A je to tu zase! Prostějov opět otevřel téma nanonástřiku, který má snížit riziko přesnosu covidu ve školách a školkách. V minulosti za něj sklidil za něj velkou kritiku rodičů a části opozičních zastupitelů. Polemika se vedla o zdravotní (ne-)závadnosti přípravku a město aplikaci pod tlakem veřejnosti zastavilo.

Nástřik byl realizován do osmi základních a devatenácti mateřských škol povětšinou bez vědomosti rodičů. Město tak chtělo preventivně chránit děti před nákazou a za aplikaci zaplatilo 1,7 milionu korun. Rodiče ale pocítili znepokojení poté, co bylo složení nástřiku z nanočástic oxidu titaničitého opakovaně označováno opozičními politiky na sociálních sítích jako nedůvěryhodné. Město pod tlakem veřejnosti s aplikací přestalo.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Do sporu o zdravotní nezávadnost postřiků proti koronaviru v prostějovských mateřských a základních školách se vložil soudní znalec v oboru chemie se specializací na průmyslovou toxikologii, Vladimír Procházka. Podle jeho znaleckého posudku přípravek nemůže vyvolávat rakovinu.

Kauza nástřiku ve školách pokračuje

Posudek soudního znalce je jednoznačný. „Směs Smartcoat nemůže být v žádném případě hodnocena jako karcinogenní,“ uvádí v úředním dokumentu autor Vladimír Procházka, který při své práci využil dalších deset písemných materiálů vztahujících se k dané problematice. V jiné části třístránkového posudku konstatuje, že při dodržování předpisů výrobcem nemůže dojít poškození zdraví lidí. Zároveň vyvrací spekulace o neúčinnosti prostředku při nedostatku ultrafialového záření.

„Město by nikdy nepřipustilo aplikaci látky, která by nebyla v minulosti opakovaně prověřena. Nicméně rodiče prostějovských dětí se stali obětí dezinformací, proti kterým je velmi těžké bojovat,“ konstatoval primátor František Jura.