Za podvodné vylákání hesla na sociální sítě, hrozí muži z Ostravy 3 letý trest

OSTRAVA – Zdánlivě nevinná hra na sociálního inženýra bude mít dohru v podobě až tříletého trestu pro mladého muže z Ostravy.

Třiadvacetiletý muž z Ostravy byl obviněn v těchto dnech policí z přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací. Případ se datuje až do prosince loňského roku, kdy si pachatel vytipoval svojí oběť. Tou se stala jedna z jeho kamarádek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Pachatel na samém začátku své kamarádce napsal smyšlenou informaci, že údajně našel její fotografie na erotických stránkách. Dále jí nabídnul rychlou pomoc dalšího kamaráda, který to prý umí s počítači a dokonce pracuje pro Policii ČR,“ řekla k případu policejní mluvčí Eva Michalíková.

Tato informace se 25 leté poškozené jevila jako důvěryhodná a vzala si na počítačového policejního experta telefonní číslo. To ale nepatřilo policistovi, nýbrž pachateli celého podvodu. „Žena informacím uvěřila a domnělého experta kontaktovala, přičemž mu nakonec sdělila i všechna přístupová hesla, které po ni požadoval,“ řekla dále Eva Michalíková.

Poté se mladík naboural na sociální účty poškozené ženy a celé je pročítal. Dále v několika případech došlo i k tomu, že jménem poškozené psal jejím známým a přátelům. Protože poškozená měla stejná hesla do všech účtů na internetu, naboural se jí pachatel i na email.

Během výslechu pachatel policii tvrdil, že měl podezření, že prý žena neoprávněně nakládala s jeho osobními údaji po internetu. Proto vzal domnělou spravedlnost do svých rukou. Dále sdělil, že svého jednání velice lituje, protože se jeho podezření se nepotvrdilo a poškozené poté napsal omluvný dopis.

Pachatel byl už v minulosti za obdobný skutek pravomocně odsouzen a potrestán, proto mu teď hrozí trest odnětí svobody až na tři léta.

Policie v souvislosti s případem doporučuje veřejnosti, aby byla obezřetná při vytváření svých účtů či hesel zřízené nejen na internetu a zejména nepoužívala jedno heslo do více účtů. Dále apeluje, aby lidé nesdělovali nikdy své údaje jiným osobám.