Čeká vás operace plotének? Žádné strachy, v Olomouci ji provedou šetrně a brzy se vrátíte domů

OLOMOUC – Méně bolesti a kratší hospitalizace po operaci vyhřezlých plotének? Zní to jako sen, ale na Neurochirurgické klinice Fakultní nemocnice Olomouc jsou dnes již šetrné operace realitou. Endoskopické operace vyhřezlých meziobratlových bederních plotének tu provádějí od srpna 2019. V ideálním případě se můžete vrátit domů ještě v den operace.

Operace výhřezů plotének bederní páteře patří k častým výkonům prováděným na neurochirurgických klinikách po celém světě. Jejich cílem je zbavit pacienty bolestí vystřelujících do nohou a zlepšit jejich neurologický stav. Zhruba před dvaceti lety se tyto zákroky začaly provádět endoskopicky. Na Neurochirurgické klinice Fakultní nemocnice Olomouc se tímto způsobem operuje od srpna 2019. Doposud takto olomoučtí neurochirurgové odoperovali 25 pacientů s výhřezem bederní meziobratlové ploténky. „Již desítky let se operace výhřezů plotének bederní páteře provádějí standardně mikroskopickou technikou. To znamená, že z krátkého kožního řezu v bederní oblasti o délce tří až pěti centimetrů se dostaneme do páteřního kanálu, pomocí operačního mikroskopu odstraníme vyhřezlou část meziobratlové ploténky a tím uvolníme útlak nervových struktur,“ popisuje přednosta Neurochirurgické kliniky FN Olomouc Lumír Hrabálek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Podstata endoskopické techniky je podle přednostových slov stejná, vše je ale prováděno pomocí speciálního endoskopického instrumentária „Výhodou této techniky je menší invazivita; výkon je proveden z krátkého jednocentimetrového řezu, po němž následuje odhrnutí páteřních svalů a odstranění části žlutého vazu. Takový přístup do páteřního kanálu je maximálně šetrný. To se odrazí v menší pooperační bolestivosti a možnosti zahájit časnou vertikalizaci a rehabilitaci pacienta. V ideálním případě je možné časné propuštění do domácí léčby ještě v den operace s minimálním pooperačním omezením,“ konstatuje profesor Hrabálek.

Jak ale dodává, endoskopickou techniku nelze použít u všech pacientů. „Pro možnost jejího provedení je nutné splnit určitá indikační kritéria, která hodnotíme na předoperačním vyšetření bederní páteře magnetickou rezonancí a rentgenovém zobrazení. Naše dosavadní výsledky endoskopických operací jsou však celkově velmi příznivé. Co se týče hlavního cíle operace, tedy úlevy od bolestí v dolní končetině, výsledky jsou srovnatelné se standardní mikroskopickou technikou. V případě endoskopické techniky je ovšem výkon spojen s menší invazivitou, menším stupněm pooperační bolesti operační rány a zkrácením hospitalizace,“ uzavírá přednosta Neurochirurgické kliniky.