Hudební festival v srdci Jeseníků začíná v červnu, přípravy jsou v plném proudu

Foto z loňského ročníku

JESENÍKY – Přípravy jubilejního patnáctého ročníku festivalu Klášterní hudební slavnosti jsou v plném proudu. Počítají však i s omezeními, včetně vracení plného vstupného v případě rušení koncertů. Prodej vstupenek bude zahájen ve čtvrtek 1. dubna.

Organizátoři festivalu v současnosti počítají s patnácti koncerty, jež by se měly odehrát od 27. června do 13. září. „Zda se nám podaří všechny uskutečnit, je ve hvězdách, ale my stále věříme. Jsme připraveni pružně reagovat na opatření platná v danou chvíli. V případě potřeby budeme pro akce hledat vhodnější termíny, a pokud bude nutné některé zrušit, vrátíme vstupné v plné výši,“ popisuje letošní strategii ředitel festivalu Roman Janků. Ten chce část vstupenek darovat zdravotníkům v regionu jako poděkování za nasazení v boji proti koronavirové nákaze.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Novinkou letošního ročníku je jmenování rezidenčního souboru festivalu, jímž se stane Musica Florea. Na zahajovacím koncertu uvede festivalovou premiéru děl Antonína Reichenauera a jeho současníků. Závěrečný koncert pak věnuje konfrontaci Oratoria Václava Horálka s Requiem W. A. Mozarta. Pozvání vystoupit na pozoruhodných místech Jeseníků přijaly i letos opravdové hudební osobnosti. Patronka festivalu, harfenistka Jana Boušková, zahraje spolu s koncertním mistrem České filharmonie Josefem Špačkem v dřevěném kostelíku v Maršíkově. Vůbec poprvé festival zavítá do klášterního kostela v Bílé Vodě a hned se světovým hornistou Radkem Baborákem.

Hudební lahůdkou se nepochybně stane uvedení barokní opery Endymio v lázních Jeseník, včetně originálních kostýmů a kulis. Varhany v klášteře na Hedeči rozezní Waclav Golonka a kostel ve Šternberku bude hostit soubor Czech Enseble Baroque. Znovu ožije unikátní Tančírna v Račím údolí, a to projekty nespoutané Gabriely Vermelho a mužského vokálního kvarteta Q VOX. Nádvoří zámku Velké Losiny ozáří světelná show s hudbou Clarinet Factory. Osvěžení přinese swingový Orchestr Ježkovy stopy v Rapotíně, multižánrové Bardolino ve Šternberku a fúze klasické hudby s folklorem FolkloreClassic v Loučné nad Desnou.

Vzpomínce na Václava Havla bude věnován pořad Dopisy Olze v podání harfistky Zdeňky Šolcové, mezzosopranistky Evy Garajové a herečky Valérie Zawadské. Do Karlovy Studánky pak přiveze Ensemble Lucis Vivaldiho Čtvero ročních dob. „Je opravdu na co se těšit a my pevně doufáme, že kultura v létě opět ožije. Chceme lidem po měsících strastí přinést do života radost, vytáhnout je ven, přivést je na jiné myšlenky. A to hudba umí dokonale,“ slibuje Janků a dodává, že festival bude myslet také na naše zdravotníky. „Věřím, že nás tato situace semkne, lidé v regionu se navzájem podpoří a příležitosti, jako je živé setkání s hudbou, nezaniknou,“ uzavírá ředitel festivalu. Více informací o festivalu se dozvíte ZDE. Vstupenky si můžete koupit po rozkliknutí jednotlivých koncertů.