KORONAVIRUS: Česko mění očkovací strategii, druhá dávka vakcíny bude podávána až po 42 dnech

Zdroj: pixabay

Česko – Epidemiologická situace v Česku se sice zlepšuje – např. za včerejšek bylo diagnostikováno nejméně nových případů onemocnění covid-19 od poloviny (loňského) prosince – ministerstvo zdravotnictví chce ale ještě více podpořit imunitu populace. Proto mění očkovací strategii u dvojice vakcín, které budou namísto po třech týdnech nově podávány až po 42 dnech…

Nová očkovací strategie vstoupí v platnost k 1. dubnu, všichni ti, kdo se budou k očkování registrovat od tohoto data, dostanou druhou dávku vakcíny až po 42 dnech namísto po 21, resp. 28 dnech (těch, kteří již mají první termín očkování, se změna netýká). Změna se vztahuje k vakcínám Pfizer/BioNTech a Moderna a posvětila ji již Rada vlády pro zdravotní rizika s cílem co nejrychleji naočkovat co nejvíce lidí. Její člen – a zároveň také hejtman Jihočeského kraje – Martin Kuba pak dodal, že je škoda, že se k tomuto kroku nepřistoupilo dříve. A to navzdory faktu, že on sám ještě v polovině února nebyl tomuto nápadu nijak nakloněn. „My jsme se původně zaměřovali jen na ten interval 21 dní, světové studie ale ukázaly, že i ta první podaná dávka dokáže člověka z 80 % ochránit,“ vysvětlil s tím, že vakcín je v Česku málo, a tak je nutné naočkovat co nejvíce lidí alespoň první dávkou tak, aby bylo možné zabránit jejich hospitalizacím na ARO či JIP, což významně limituje provoz nemocnic.

„My již víme, že po 15 dnech má člověk takovou imunitu, že to zabrání tomu těžkému stavu, takže čím více lidí vakcínu dostane, tím méně lidí bude končit v nemocnicích,“ potvrdil i epidemiolog Petr Smejkal. Dle Kubových slov tento krok např. jen v Jihočeském kraji umožní naočkovat o 20 000 lidí více, než by bylo naočkováno dle plánu původního. Podle ministra zdravotnictví Blatného pak není třeba mít obavu, že by lidé, kteří dostanou druhou dávku vakcíny později, byli v jakékoliv nevýhodě nebo by čelili vyššímu riziku, že očkování nebude fungovat.

Epidemie stále více na ústupu

Nemoc covid-19 dle dat ministerstva zdravotnictví v Česku prodělalo přes 1,5 milionů lidí, z nichž více jak 26 000 zemřelo. Aplikováno bylo na našem území přes 1,6 milionů dávek vakcín, více jak 460 tisíc lidí má očkování kompletní. Podle odborníků právě očkování (ale také narůstající kolektivní imunita) přispívá i k brzdění šíření nemoci. Jak zároveň naznačují data, epidemie skutečně ustupuje. Za včerejší den bylo odhaleno 6 864 nově nakažených, což je za všední dny nejméně od poloviny prosince 2020. Klesají také počty hospitalizovaných, aktuálně se jejich počet pohybuje lehce nad hodnotou 7 600, z nichž cca 1 700 je ve vážném stavu. Na zlepšující se situaci již začínají reagovat také jednotlivé nemocnice, např. Královéhradecký kraj dnes zrušil stav hromadného ohrožení, který v lokalitě trval přes měsíc.