Perla Secese „spolkne“ další miliony

Národní dům se opravuje postupně již několik let

PROSTĚJOV – Prostějovský Národní dům pokračuje v sérii oprav a rekonstrukcí. Po nové střeše, fasádě, rozvodech a odpadech přichází na řadu kuchyně a kotelna. Náklady jsou vyčísleny na 11 milionů korun.

„Národní dům v posledních letech postupně prochází obnovou a i letošní rok v nich budeme dále pokračovat. Veřejná zakázka tohoto roku bude rozdělena na dvě části. V té první budeme řešit  rekonstrukci kuchyně a kotelny, tedy rekonstrukci zdroje tepla. Ve druhé části pak půjde o technické vybavení kuchyně,“ uvedl primátor František Jura.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Práce by měly být zahájeny začátkem měsíce června. Hotovo by pak mohlo být do konce měsíce září tohoto roku. „Realizace investiční akce bude financována výhradně z prostředků města a nebude spolufinancována z dotačních prostředků,“ doplnil první muž města s tím, že celková předpokládaná hodnota zakázky je 11 milionů korun.

Největší perla české secesní architektury slouží jako divadlo a restaurace. Město do objektu investuje dlouhodobě. Práce v minulých letech spolkly desítky milionů korun. „Národní dům je památka, kterou postavili naši předci, a my musíme jejich odkaz zachovat a zvelebit. My ty peníze rádi dáme,“ uvedl náměstek primátora Jiří Rozehnal.

V minulém roce došlo uvnitř objektu i k obnově historických vitráží, které zničili jako symbol slovanské secese nacisté.