Před vsetínským zámkem vyrostla velikonoční výstava

Zdroj: Muzeum regionu Valašsko

VSETÍN – Zajímají vás velikonoční tradice na Valašsku? Až do konce dubna si můžete prohlédnout malou venkovní instalaci od Muzea regionu Valašsko před vsetínským zámkem. Vstup je zdarma.

Velikonoční výstavy jsou přitom pod taktovkou muzea velkolepými akcemi, bohužel koronavirová pandemie zrušila veškeré akce. Z toho důvodu se připravila alespoň komorní výstava na zámku. „Přibližuje Velikonoce jako svátky obnovy života, které vycházejí jednak z křesťanství a oslavy zmrtvýchvstání Krista, jednak z lidové víry související s jarním znovuzrozením přírody. Obě tyto tradice ve vzájemné symbióze formovaly obyčeje našich předků, které se ve větší či menší míře dodržují až dodnes,“ uvedla etnografka Muzea regionu Valašsko a kurátorka výstavy Milada Fohlerová.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Na velkých stojanech se tak dočtete, jaké jsou hlavní dny Svatého týdne, které zvyky lidé dodržovali a co se nejčastěji jedlo, nebo něco více o pletení pomlázky a zdobení kraslic. Vše doplňují bohatě ilustrované fotografie. Dokud se nevrátí vše do normálu, můžete se bavit alespoň na stránkách muzea, kde jsou pro vás připraveny bohaté aktivity, ze kterých si vybere každý. Momentálně zde probíhá virtuální výstava Erotika na velikonočních vejcích z Valašska.