Vyšlápněte si pěšky i na kole k rozhledně na Kotli u Rokycan

Rozhledna na Kotli u Rokycan. Foto: Michal Duda. Zdroj: Informační centrum Rokycany

Dominantou krajiny na jih od Rokycan na Plzeňsku je vrch Kotel. Na něm se tyčí ocelová rozhledna pojmenovaná, jak jinak, než na Kotli. Není zde však první vyhlídkovou stavbou. Už více jak před sto lety tu stála dřevěná Krásná vyhlídka. Pojďte se rozhlédnout do kraje z architektonicky zajímavé ocelové stavby a přitom zavzpomínat na dřevěnou krásku.

Vrch Kotel (575 m) je součástí členité Švihovské vrchoviny. Jeho ozdobou je ocelová rozhledna, která od roku 2014 nabízí výhled do širokého okolí . Nepyšní se však prvenstvím, neboť v roce 1895 díky iniciativě rokycanského odboru Klubu českých turistů zde byla postavena dřevěná šestipatrová stavba nazývaná Krásná vyhlídka. Ač krásná, přesto dřevěná konstrukce nevydržela na věky.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Novodobá kovová rozhledna, která vyniká zajímavých designem ve tvaru válce, je vysoká 28 metrů. Uprostřed je tubus, ve kterém vystoupáte spirálovitě točitým schodištěm po 142 schodech na vyhlídkovou plošinu. Zhruba ve 12,5 metrech si můžete odpočinout na středovém vyhlídkovém ochozu. Z nadmořské výšky 600 metrů vás čeká nádherný kruhový výhled na město Rokycany, vrch Radyně se zříceninou hradu, západní Brdy, Český les, Šumavu, Krušné hory i České středohoří. A přivstanete-li si, zažijete úžasný pohled na vycházející slunce. Orientaci v krajině vám usnadní panoramatické fotky s popisem míst.

Rozhledna na Kotli u Rokycan. Foto: Michal Duda. Zdroj: Informační centrum Rokycany
Výhled z rozhledny na Kotli u Rokycan. Foto: Michal Duda. Zdroj: Informační centrum Rokycany

Na vrch Kotel s rozhlednou vás zavede modrá turistická značka z Rokycan či Kamenného Újezdce. Vyrazíte-li z rokycanského Jižního předměstí, ujdete necelé čtyři kilometry. Od železniční zastávky v Kamenném Újezdě je trasa přibližně o půl kilometrů delší. Před posledním stoupajícím úsekem k rozhledně můžete načerpat sílu v dřevěném altánku. Na trase obou cest minete dvě studánky – Pod rozhlednou a Pramen krásy. Využijete-li chodníky v Rokycanech a cyklotrasu č. 3, můžete obě cesty spojit v jednu společnou, okružní (délka 15,5 km).
Méně zdatní turisté mohou využít odstavné parkoviště pod kopcem, odkud je to pěšky k rozhledně asi kilometr a půl. Rozhledna na Kotli je otevřena celoročně a vstup je zdarma. U paty věže je pro návštěvníky k dispozici stůl s lavičkami a stojan na kola.

Tip na další výlet v okolí Rokycan

Krásná příroda, klid a výhled do kraje zažijete v přírodním parku Trhoň. Leží mezi obcemi Holoubkov a Strašice v okrese Rokycany. Jedná se o chráněné území se zachovalými přirozenými lesy. Dominantou parku je kopec Žďár (629 m) se zachovalými kamennými valy hradiště a mohutnými skalními terasami, které nabízejí úžasný rozhled po okolí.

Místo

Kraj: Plzeňský
Okres: Rokycany
Město: Rokycany

Kontakt

Informační centrum Rokycany
Masarykovo náměstí 1
33701 Rokycany – Střed
tel.: +420 371 706 175
e-mail: icentrum@rokycany.cz 
www.rokycany.cz

Rozhledna na Kotli u Rokycan. Foto: Michal Duda. Zdroj: Informační centrum Rokycany