Brněnská zoo odchovala mláďata ohroženého papouška

Zdroj: Zoo Brno

BRNO – V brněnské zoo se podařilo odchovat mláďata papouška nestora keu. Mají za sebou měsíc života a bude trvat několik týdnů, než opustí bezpečí hnízda. Dnes patří keu k ohroženým druhům a kromě Brna jsou chováni například v Praze nebo Lešné.

V roce 2000 přišel do zoo samec Hugo, první jedinec svého druhu v České republice. O tři roky později k němu přibyla samice Kejina. Od té doby se vystřídalo zde několik jedinců, žádnému z nich se ale nepodařilo zahnízdit. Od roku 2018 tvoří pár čtyřletá samice Ulfine a dvacetiletý samec Robin. „Věkový rozdíl nehraje u papoušků téměř žádnou roli. Pokusy o páření a hnízdění probíhaly už v minulých letech, ale mláďat jsme se nikdy nedočkali,“ říká brněnský kurátor ptáků Petr Suvorov.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Aby papoušci úspěšně odchovali mladé, je nutná harmonizace v páru, které trvá i několik let. „Každý rok už od prosince dáváme samici do expozice větvičky a stébla na vytvoření hnízda. Letos v lednu jsme pozorovali časté páření, od února si samice výrazně bránila přístup do hnízda a ve druhé polovině února už byly slyšet první zvukové projevy mláďat,“ komentovala odchov chovatelka Jana Moravcová.

Nestor kea má nápadně oranžově zbarvený spodek křídel a temně modré letky, z vrchu je olivový. Nestoři jsou všežraví, snědí od semen až po malé savce. Ve volné přírodě žije tento druh vysoko v chladných novozélandských horách, jsou velmi společenští a pohybují se ve velkých skupinách. V minulém století byli keu považováni za škodnou, hrozilo jim i vyhynutí. Nyní se jedná o ohrožený druh chovaný v České republice v Brně, Praze, Plzni, Liberci a Lešné.