Hurdisovy domy půjdou k zemi, vyrostou tu zcela nové byty

Ilustrační foto

OTROKOVICE – Městské bytové domy v lokalitě Hurdisky jsou dlouhodobě ve špatném stavu. S ohledem na rozsah oprav, které by bylo třeba provést, se otrokovická radnice rozhodla domy zbourat a na jejich místě vystavět nové.

Stavba pochází ze 30. let minulého století a od té doby se natolik změnily hygienické, požární a další požadavky, že pokud by se jim mělo vyhovět, opravy by už byly příliš nákladné. „Z posudku vyplývá, že rekonstrukce objektů se prostě nevyplatí a byla by natolik drahá, že je lepší domy zbourat a postavit na stejném místě nové. A to i z důvodu dotačních titulů na výstavbu nájemních sociálních bytů, o které se chceme ucházet,“ vysvětluje starostka Hana Večerková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Právě s využitím dotací by mohly současných 40 bytů nahradit zcela nové a moderní bytové jednotky. „S ohledem na městský bytový fond, kdy vlastníme především malometrážní byty o velikosti 1 + 1, případně 1 + kk nebo 1 + 0, chceme využít příležitosti a realizovat především byty dvoupokojové a v menší míře i třípokojové. Také počítáme s tím, že těchto bytů bude o něco víc, než se zde momentálně nachází, čímž můžeme uspokojit více žadatelů,“ sdělila starostka.

Provoz stávajících bytů by měl být podle předpokladů postupně ukončen do 31. prosince příštího roku a domy se následně zbourají. Nové tu vyrostou do 18 měsíců od zahájení stavby. „Nájemníci jsou v těchto dnech dopisem z radnice informováni o skutečném stavu věci. Se všemi nájemci ale bude jednáno a bude jim nabídnuta součinnost při řešení bytové situace. Chceme lidem vyjít vstříc a určitě není v našem zájmu někoho nechat na holičkách. Jakmile bude zpracována vizualizace řešeného území, budou s ní občané města seznámeni,“ ujistila Hana Večerková.