Jak vám covid zasáhl do života? Staňte se protagonistou chystaného dokumentárního cyklu

OLOMOUC Zachytit životní příběhy obyčejných lidí během pandemie covidu-19 se rozhodla Cyrilometodějská teologická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci (CMTF UP). V pěti dílech dokumentárního cyklu dostanou slovo zdravotníci, rodiče-samoživitelé, podnikatelé, děti i senioři. Cílem je ukázat, s jakými těžkostmi se obyčejní lidé musejí vyrovnávat, a to nejen v profesní rovině, ale také v osobním životě.

Tvůrci cyklu hledají protagonisty, kteří by se chtěli o svůj příběh podělit. „Nejde nám o to lovit senzace. Považujeme za důležité natočit příběhy lidí z těchto subkultur, aby jejich výpověď pomohla lidem, kteří se nacházejí v podobné situaci. Důležité je samo sdílení příběhů – člověk si uvědomí, že v tom není sám. Věříme, že síla těchto dokumentů se ukáže i v době, kdy budeme na těžké časy s covidem už jen vzpomínat. Dokumenty přispějí také k zachycení důležitého společenského mezníku,“ řekl děkan CMTF UP Peter Tavel. Režie se ujme Markéta Kopejtková, která jako vedoucí výroby pracovala na pořadu Doktoři. Česká televize jej odvysílala v roce 2020.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

První díl: Klinika anesteziologie a resuscitace

Markéta Kopejtková se v polovině března rozjela s kamerou za prvním protagonistou úvodního dílu. Stal se jím docent František Duška, přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. „Byl to pro mě milý a velmi přínosný rozhovor. Člověk si naplno uvědomí, o jak velmi kritickou situaci se jedná, jelikož je přímo mezi těmi, kteří s plným nasazením zachraňují lidské životy a kteří dělají vše, co je v jejich silách. Jejich nasazení obdivuji, a to nejen v této době,“ popsala dojem z prvního setkání Kopejtková. Další díly cyklu chtějí dát prostor matkám a otcům samoživitelům, studentům, lidem, kteří musí po několika letech ukončit své podnikání, a také těm, kterým na covid-19 zemřel někdo blízký. Důležitým tématem bude také díl o konspiračních teoriích.

Zapojte se do natáčení

Pokud by vás téma a cíl natáčení oslovily, je potřeba stručně popsat, jak vám covid-19 zasáhl do života, a tyto podklady zaslat do poloviny dubna Janě Cohlové z Institutu sociálního zdraví CMTF UP na e-mailovou adresu jana.cohlova@oushi.upol.cz.