KORONAVIRUS: Veřejná prostranství „praskají ve švech“. Ke zpřísněním kontrol o svátcích ale nedojde, nejsou kapacity

Zdroj: WikiMedia Commons

Česko – S prvními skutečně slunečnými a teplými dny se lidé v Česku rozhodli vyrazit na čerstvý vzduch a do přírody. Omezeni pohybem pouze uvnitř okresů se však zejména obyvatelé měst soustředí ve velkém v parcích a na náplavkách. Spor o (ne)správnost omezení se tak opět rozhořel. Přesto vláda, resp. kontrolní složky, neplánuje nijak zpřísňovat kontroly v průběhu Velikonoc, a to proto, že již nemá dostatek personálu.

Opatření dodržuje, apelují ministři

Na dnešním brífinku Ústředního krizového štábu ministr vnitra Jan Hamáček opět na Čechy apeloval, aby opatření dodržovali. „Já bych všechny poprosil, aby i na ty Velikonoce vydrželi. To, že epidemiologická situace se zlepšuje, neznamená, že by bitva byla vyhraná. Téměř 8,5 tisíce nově nakažených je stále hodně, není tak prostor na to udělat zase chybu, to by už nemocnice a zdravotníci nevydrželi,“ shrnul a dodal, že ideálně by všichni měli na Velikonoce zůstat doma. Před nedodržováním opatřením pak poměrně razantně varoval také ministr zdravotnictví Blatný, který přímo uvedl, že „když lidé nebudou ta opatření přes Velikonoce dodržovat, tak možné otevřeme školy jen tak na týden.“ Přitom Česko, jak se zdá, školy uzavřelo naprosto zbytečně, podle epidemiologů se totiž děti nejčastěji koronavirem nakazily doma nebo v kolektivu dospělých.

Apely ministrů vnitra i zdravotnictví jsou tedy sice hezké, ale jak ukázaly poslední dva dny, lidé již mají všech opatření dost, o čemž svědčí také fakt, že množství veřejných prostranství doslova „praskalo ve švech“.  Konkrétně na pražské náplavce včera večer musela kvůli obrovské koncentraci lidí zasahovat městská i státní policie, policejní složky na místě budou počínaje dneškem nastálo. Pražský primátor tak opět vyzval příslušné orgány, aby platná opatření uvážily. „Pražané zaplnili pražské parky a náplavku, protože nemají možnost kam vyrazit v těchto skoro až letních teplotách do přírody. Proto opět apeluji na propojení Prahy s okresy Praha-východ a Praha-západ. Pomohlo by to rozptýlení lidí do většího prostoru,“ uvedl tak Hřib také na sociálních sítích. Jan Hamáček na to ale reagoval slovy, že primátor Hřib „problém nechápe, protože problém není to, že v parcích a na náplavce byli lidé, ale to, že nedodržovali platná opatření a např. neměli respirátory.“

Zákaz pohybu mimo okres trvalého bydliště ale způsobil řadu problémů také chatařům a zahrádkářům, kteří – jsou-li jejich nemovitosti ve vzdálenějších lokalitách – by na ně správně také neměli cestovat. Řada majitelů se tak do svých rekreačních domů vůbec nedostane. Policie proto také zintenzivnila dohled nad chatovými oblastmi, a to proto, aby opuštěné objekty nebyly vykradeny, hlídky také kontrolují, zda jsou nemovitosti správně zabezpečeny apod.

Bez ohledu na výše řečené ale není v plánu během Velikonoc jakkoliv zásadně posilovat policejní kontroly – těch bylo na počátku lockdownu realizováno až 110 tis. denně, nyní toto číslo kleslo na cca 80 tis./den. Jak Hamáček uvedl, nasazeno do akce je maximální možné množství lidí. Za svou práci by zároveň bezpečnostní složky měly získat také mimořádné odměny, a to ve výši cca 20 tis. Kč.

Rozporuplná epidemiologická situace

Ačkoliv podle počtu nově nakažených, kterých včera přibylo 8 568 (což bylo také poprvé, kdy jejich úterní počet klesl pod 10 000), by se mohlo zdát, že epidemie ustupuje, podle Ladislava Duška, šéfa Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku, je epidemiologická situace rozporuplná, a to proto, že nemocnice jsou stále na hraně svých kapacit. Počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 se totiž stále pohybuje mezi 7-8 tisíci, více jak 1 700 osob je ve vážním stavu. Aktuálně je v Česku koronavirem nakaženo cca 140 tisíc lidí. Ke zlepšení situace v nemocnicích by dle Duška mohlo dojít až v následujících týdnech, a to ruku v ruce s rostoucí proočkovaností populace.