Nezklamali! Čápi hnízdí v Bohuslavicích už 42 let

foto: Josef Popelka

PROSTĚJOVSKO – Co by to bylo za jaro, kdyby se do Bohuslavic na Konicku nevrátili čápi. Letos už po dvaačtyřicáté.  Rok co rok obývají zdejší stožár, který jim zdejší obyvatelé připravili namísto komínu zbourané mlékárny jako umělé hnízdiště.

Bohuslavičtí si již na přítomnost posla „plodnosti“ natolik zvykli, že si bez čápů neumí život představit. „Čáp už je v hnízdě a pilně pracuje na jeho obnově,“ dmou se pýchou občané, kteří jsou na zdejší raritu po právu hrdí. Nejenže je samotný čapí párek turistickým lákadlem, na něž se jezdí dívat lidé z širokého okolí, ale navíc každoročně v Bohuslavicích odvedou potomky.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Letos čáp přiletěl od devět dní později než vloni. „Původně čápi hnízdili na komíně bývalé mlékárny. Po její demolici jsme pro čápy zbudovali stožár jako umělé hnízdiště. Jsme moc rádi, že ho přijali,“ sdělil starosta obce Roman Jedlička.

První zmínka o čápech bílých v katastru obce je uvedena v místní kronice v roce 1979. „Již v následujícím roce na jaře na osiřelém mlékárenském komíně začala čapí rodinka budovat svoje hnízdo. V dalších letech se vše pravidelně opakovalo. Čápi přilétali v prvních čtrnácti dnech měsíce dubna, někdy i koncem března, odlétali vždy kolem Bartolomějské pouti v posledním srpnovém týdnu. Bedlivý pozorovatel mohl vždy v červnu spatřit, jak z hnízda vykukují hlavičky mladých čápů, obyčejně jedno až tři,“ uvádí v kronice Mojmír Milar.

https://fb.watch/4zSXrjHYbI/

Letošní čapí samec se prozatím zabydluje a chystá hnízdo pro svou družku, která by měla dorazit brzy po něm. Obyvatelé obce jejich počínání vždy intenzivně sledují a letos to nebude jinak. Fotografie čapího krasavce sdílí na sociálních sítích. „Fotografie budeme aktualizovat až do doby, kdy se nad Bohuslavicemi bude vznášet celá čapí rodinka. Pokusíme se i o video z ptačí perspektivy, ale tak, abychom co nejméně vyrušily našeho kamaráda,“ dodávají.

foto: Josef Popelka, facebook