V Domažlicích se bude stavět památník osvobození

Zdroj: Město Domažlice

DOMAŽLICE – Město Domažlice chystá realizaci pomníku na počest osvobození města americkou armádou. Oslovený klatovský sochař Václav Fiala již připravil návrh včetně makety.

Pomník bude stát na pozemku v Chodské ulici pod zahradou Chodského hradu, tedy místě, kolem kterého přicházeli v květnu 1945 první američtí vojáci do města. „Památník se sestává ze dvou komponentů: kamenných lavic a kamenného stolu, na kterém budou ztvárněny vojenská přilba a chodský klobouk, a samotného památníku – žulového monolitu s motivem americké a české vlajky,“ vysvětluje starosta města Zdeněk Novák.

Staňte se členy FB skupiny Život v Plzeňském kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

K počátečnímu impulzu došlo na sklonku loňského roku, kdy rodiny amerických veteránů, čestných občanů města Matta Konopa, Roberta Gilberta, Jamese Duncana a Hermana Geista, oslovily vedení města s přáním, aby byl v Domažlicích vybudován památník osvobození města věnovaný připomínce těchto mužů, přičemž ony samy už v Americe uspořádaly sbírku na pořízení uměleckého díla, jejíž výtěžek ve výši 330 tisíc korun věnují městu.

Město se rozhodlo přispět na vybudování památníku dvojnásobnou částkou ve srovnání s darem z USA tak, aby vznikla důstojná připomínka nejen amerických vojáků, čestných občanů města, ale všech, kteří se na osvobození Domažlic podíleli. „Kombinaci památníku s místem, kde bude možné posadit se, odpočinout si a zamyslet se nad událostmi sice minulými, ale věřím, že stále promlouvajícími k lidem žijícím v dnešní době, považuji za skvělý nápad,“ uzavřel starosta.