Policejní potápěči našli v Orlické přehradě tři lidská těla

Orlická přehrada v březnu vydala svá další tajemství (zdroj Policie ČR)

PÍSECKO – Orlická přehradní nádrž je samé překvapení, policejní potápěči si někdy připadají jako archeologové a antropologové v jednom. Někdy totiž s kriminalisty najdou i to, co zrovna nehledali. Při ponorech do větších hloubek si jihočeská policie zve na pomoc profesionály z odboru speciálních potápěčských činností. V měsíci březnu opakovaně využili jejich služby písečtí kriminalisté. Ve vodách Orlické přehrady tito specialisté nalezli tři lidská těla.

Od začátku března písečtí pátrají po pohřešovaném muži, všechny indicie naznačují, že ukončil svůj život skokem do vodní nádrže Orlík ze Žďákovského mostu. Do pátrací akce se zapojili potápěči zásahové jednotky, zmínění specialisté z Brna, vybaveni sonarem i barokomorou a hasiči s čluny. Z výšky pak vodní hladinu a břehy prohledávaly policejní drony a vrtulník.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Třetí den pátrání zaznamenali brněnští specialisté na sonaru podezřelý objekt. Z hloubky sedmačtyřiceti metrů pak na hladinu vynesli torzo lidského těla neznámé totožnosti, věku i pohlaví, tělo bylo ve značném stadiu rozkladu. Jedna věc byla jasná, nešlo o hledaného sebevraha. Tělo policisté předali k soudnímu zkoumání, potřebují znát příčinu smrti a vše co povede ke zjištění totožnosti,“ popsal policejní mluvčí Jiří Matzner.

Orlická přehrada v březnu vydala svá další tajemství (zdroj Policie ČR)

V dalších dnech se podle možností a počasí pokračovalo v pátrání. Dvacátého pátého března pak opět brněnští policisté zaznamenali na sonaru v padesátimetrové hloubce podezřelý předmět. Jak uvedl Matzner, pro potápěče je v těchto hloubkách nulová viditelnost a práce složitá. Na vyproštění označeného předmětu spolupracovalo osm potápěčů. Nad hladinu se vynořili s dalším hrůzným kosterním nálezem.

„Na místě provedli kriminalisté ohledání torza lidského těla, fotodokumentaci a vyšetřovatel nařídil soudní pitvu ostatků. Otázky zůstávají stále stejné, příčina smrti, totožnost, vyloučení možné násilné smrt. Pro specialisty na úseku pátrání tak začíná pověstná mravenčí práce, projít všechny databáze hledaných a pohřešovaných osob, pokud lze, porovnat vzorky DNA,“ uvedl policejní mluvčí.

Další den pak vyjížděli písečtí policisté a potápěči jihočeské zásahové jednotky k podolské pláži. „Ve vodě přehradní nádrže viděla žena plavat oblečené lidské tělo. Po telefonu pak oznamovatelka navedla na místo hlídku, policejní potápěči pak tělo z vody vytáhli,“ uvedl Matzner. Kriminalisté zjistili, že jde o muže, který byl od ledna letošního roku pohřešovaný, pravděpodobně tak v Orlické přehradní nádrži spáchal sebevraždu.