Součástí výstavy je i soutěž! Zapojíte se?

PRACHATICE – Víte, že o Velikonocích byste na Prachaticku chlapce s pomlázkou nepotkali? Znáte svěcení beranů a viděli jste řehtačku z prachatického kostela sv. Jakuba? Nejen to vám nabídne online výstava Velikonoce na Prachaticku, kterou doprovází soutěž o nejkrásnější kraslici.

Co si vybavíte, když se řeknou Velikonoce? Kraslice? Beránek? Pomlázka? Bez těchto symbolů si dnes Velikonoce ani neumíme představit. A přesto poslední z nich k Velikonocům na Prachaticku, podobně jako v ostatních výše položených oblastech jižních Čech, nepatřil. Na Velikonoční pondělí byste tu chlapce s pomlázkou prostě nepotkali. Proč? Důvod je velice prostý. Vrba vhodná na pletení pomlázek na tomto území zkrátka příliš nerostla. Proto se tu také nechodilo na pomlázku, ale na červená vejce.

Jak probíhalo svěcení beranů, zasekávání krejcaru do vejce i lidové skládanky v lahvi uvidíte na online výstavě Prachatického muzea Velikonoce na Prachaticku až do 18. dubna. Její součástí je i soutěž o nejkrásnější kraslici, jejíž majitel vyhraje rodinnou vstupenku do muzea s roční platností a knihy s tématikou lidových tradic a zvyků.