V Baťově památníku se udělovaly ceny nejkreativnějším startupům, uspěla i firma ze Zlína

Foto: archiv UTB

ZLÍN – České finále globální soutěže Creative Business Cup, pořádaný v Památníku Tomáše Bati, ocenilo tuzemské startupy z oblasti kulturních a kreativních průmyslů. Soutěž ovládla aplikace Readmio, která chce zvýšit zájem o čtení dětem. Druhé místo patřilo Zlíňanům, vybojovaly ho totiž ekologické boty Kave Footwear.

Mobilní aplikace Readmio vznikla proto, aby mohly rodiny trávit více času společně čtením pohádek. A také aby dnešní děti, zvyklé na moderní technologie, měly o čtení větší zájem, příběh je totiž obohacen o profesionální zvukový doprovod. „Dnešní rodiče nemají tolik času číst dětem pravidelně a my jim chceme pomoci. Pokud si stáhnou naši aplikaci, mohou aktuálně vybírat z více než sta pohádek. A seznam neustále rozšiřujeme. Aplikace reaguje na jejich hlas a vydává zvuky, které dokreslují celý příběh, takže z předčítání dělá opravdový zážitek,“ popisuje fungování Readmio její ředitel Ilya Novodvorskiy.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Ve své kategorii nemá aplikace konkurenci. Stáhlo si ji už na 100 tisíc rodičů a úspěch má u dětí po celém světě. Vítězství v českém Creative Business Cupu nyní zkusí zopakovat na globálním kole soutěže pořádané v Kodani.

Zlínské tenisky se vyrábí z odpadu a kávové sedliny

Druhé místo si mezi startupy získaly tenisky Kave Footwear, které se vyrábí ze zbytkových materiálů. Zlínská továrna je dělá na Baťovských strojích první poloviny minulého století s pomocí pouze existujícího vybavení. Jako materiál slouží kávová sedlina nebo už použitý model tenisek.

Na vývoji limitované edice se podíleli i známí čeští umělci. Tato skutečnost vedle minimální ekologické stopy zvedla o značku zájem i za hranicemi.

Hodinářské řemeslo pro 21. století

Bronz si odnesla mladá firma Leitners Watch propojující tradiční hodinářské řemeslo s moderními technologiemi. Klasický hodinový strojek se tak pod rukama brněnského týmu propojuje s chytrým telefonem.

Prvním produktem Leitners Watch jsou chytré hodinky Ad Maiora, které slavily úspěch i na crowdfundingové platformě Kickstarter. „Vyrobili jsme první hybridní hodinky na světě a úspěšná kampaň na Kickstarteru po nich potvrdila globální poptávku, vybrali jsme přes 5 milionů korun přímo od zákazníků. Z dnešního umístění mám radost, všechno jsou to ale jen první kroky na naší cestě stát se v hodinkách světově významným výrobcem,“ přibližuje další plány zakladatel Leitners Watch Rostislav Slovák.

Diváky si získal Jedlý kelímek

Vedle odborné poroty se do hlasování o nejkreativnější startupy zapojili také diváci. Cenu popularity tak získal ekologický produkt s názvem Jedlý kelímek.

Jeho tvůrci se snaží snížit množství jednorázových kelímků z plastu či papíru. Vyvinuli proto ekologickou a také chutnou alternativu. V kelímku, který je vyrobený z jedlé sušenky, vydrží nápoj až 12 hodin, pokud si chce ale člověk pochutnat na ještě křupavé sušence, má 40 minut. Na unikátní výrobní technologii a receptuře se podíleli také akademici, konkrétně České vysoké učení technické v Praze a Výzkumný ústav potravinářský Praha.

O soutěži Creative Business Cup

Creative Business Network je nezisková organizace, která se zabývá podporou startupů z oblasti kreativních průmyslů. Od roku 2012 každoročně pořádá mezinárodní soutěž Creative Business Cup, která má za cíl podporovat kreativní startupy, propojovat je navzájem a pomoci jim při hledání investora i dobývání zahraničních trhů. Organizátorem českého národního kola soutěže je již čtvrtým rokem Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest.