Velikonoce, kam se podíváš! Tak trochu jiné a přesto stejné

foto: K. Macháňová

OLOMOUCKÝ KRAJ –  Přestože letošní Velikonoce nebudou takové, na jaké jsme zvyklí, výzdobu ulic a náměstí v jarním duchu si města neodpustila.

Prostějovské náměstí opět krášlí vajíčky a květinami nazdobené stromečky, i když letos v mnohem komornější míře. Doposud je vždy připravily děti z mateřských a základních škol. Letos je tomu ale jinak. „Ozdoby na několik stromečků vyrobily děti pracovníků magistrátu z různých odborů. Velikonoce jsou svátky vzkříšení, zkusme v sobě tedy vzkřísit víru, že vše se v dobré obrátí,“ říká náměstkyně primátora Milada Sokolová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Naprosto famózní výzdobu mají, epidemiologické situaci navzdory, Hranice na Moravě. Největší nadšení vzbuzují gigantické kraslice, které nazdobili zkušení výtvarníci a malíři. Na prostranství před hranickým zámkem nechybí rozcestník, který lidi nasměruje ke všem atrakcím. Atmosféru Velikonoc již tradičně v Hranicích navozuje kraslicovník, tedy strom plný kraslic zdobených různými technikami, který se nachází na prostranství za hranickým zámkem. Letos je strom vyzdoben 3 325 vajíčky.

Za zhlédnutí stojí budkovník a nechybí ani pomlázkomat, který je volně k využití a díky němu omládne každá žena. K vidění je i Morana, byť se letošní rok nejspíše nedočkáme jejího tradičního vynášení.

Přerov to (ne-)vzdal

Oficiální velikonoční háv ale odpískali v Přerově. „V souvislosti s opatřením vlády se ruší veškeré aktivity, spojené s velikonočními oslavami města. A to velikonoční jarmark, kraslicovník i výstava velikonočních ozdob, tradic a řemesel. Kraslice, na kterých už školky nebo občané začaly pracovat, ale nezůstanou bez užitku. Podle vedoucí Galerie města Přerova Lady Galové  najdou své uplatnění při velikonoční výzdobě města v příštím roce,“ sdělila tisková mluvčí radnice Lenka Chalupová.

V minulých letech přitom šel Přerov příkladem a zdobil intenzivně. Jeho specifikou byly našňořené autobusové zastávky. Přerované, kteří se nechtěli velikonoční nálady v ulicích ani po vetu města vzdát, tak letos krášlí na vlastní pěst. Iniciativu do svých rukou vzali nadšenci z Lovešic. Rozhodli se vyzdobit park své místní části a vzali to opravdu zgruntu. Velikonoční pentle a kocar ozdobily například i zdejší kapličku.

Do designu Velikonoc se oděl i Plumlovský zámek. Tento nádherný svátek jara si prý nenechá ničím pokazit. Srdečně zve kastelán Pavel Zástěra a jeho banda. Na vyzdobené nádvoří se můžete těšit ve dnech 2. až 5. dubna.

Výzdoba kapličky v Lovešicích, foto: Facebook
Gigantické kraslice v Hranicích, foto. J. Necid
Budkovník v Hranicích na Moravě, foto: J.Necid
Výzdoba před prostějovskou radnicí, foto: P. Dočkalová
Kraslicovník v Hranicích, foto: J. Necid