Lidé se utrhli z „řetězu“ a vyrazili za humna

Lidi odhodili roušky

OLOMOUCKÝ KRAJ –  Točené pivo, makrely, specialisty z grilu nebo jen obyčejný párek v rohlíku s kofolou. V regionu to žije. U okének sezónního občerstvení se v poslední dnech dokonce tvoří řady. Čím více v přírodě a turisticky zajímavé lokalitě, tím větší lákadlo pro všechny.

Teplé počasí a prodloužený velikonoční víkend láká lidi z města ven. V rámci omezení svobody pohybu nemají moc jiných možností, než vyrazit do přírody, lidově řečeno za humna. Této skutečnosti využívají podnikatelé s občerstvením, kteří se snaží vydělat nějakou tu korunu poté, co jim vláda zásadně způsobem omezila podnikání.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Ideální řešení pro všechny, dalo by se říct. Kdyby se ale lidé nesdružovali a dodržovaly se minimální vzdálenosti. „Jsme rádi, že nás lidi nenechali ve štychu a udělají nějakou tu tržbu. Stále ale apelujeme na to, aby dodržovali rozestupy a chovali se odpovědně“, říká jeden z provozovatelů občerstvení na Prostějovsku, „je to nejen v zájmu ochrany zdraví, ale i nám hrozí sankce za to, že se nám zde lidi houfují.“

S příchodem prvních teplých dní lidé navíc odhodili roušky. „Blbě se v tom funguje. Venku se chceme nadýchat čerstvého vzduchu, ne se dusit pod rouškou,“ říká Jaroslav z Přerovska, který vzal na výlet celou rodinu, „nejlepší prevencí na všechny nemoci je vitamín D, který tělo vyrábí ze slunečného záření,“ dodává otec od rodiny.

Na nedodržování epidemiologických nařízení byly opakovaně upozorňovány i služebny městské policie ve všech městech okresu. Hlídky situaci a chování turistů monitorují a snaží se vše řešit domluvou. „Roušku venku má tak jeden člověk z deseti. Lidé jsou už hodně podráždění a na upozornění reagují až agresivně,“ připouští strážník, který nechtěl zveřejnit své jméno.