VIDEO: Policisté honili migranty v Lanžhotu a ve Vyškově pomocí vrtulníku

zdroj: Policie JMK

VYŠKOV, BŘECLAV – Ve středu po poledni upoutala pozornost obyvatel Velešovic na Vyškovsku trojice cizinců. Nahlíželi jednomu obyvateli do auta a gesty se dožadovali vody. Ten proto přivolal policejní hlídku, která cizince hned zadržela.

Tři muži ve věku kolem 20 let přiznali, že pochází z Libye a do České republiky se dostali před několika dny na kamiónu, který převážel osobní automobily. Namířeno měli do Rakouska. V úterý na odstavném parkovišti nákladních automobilů nedaleko Podivína vyskákala z nákladního prostoru bulharského kamiónu skupinka mužů a uprchla. Spustila se pátrací akce, ve které několika hlídkám pomáhali psovodi se služebními psy a ze vzduchu i vrtulník s termovizí. Během krátké doby pátrači objevili v nedalekém lesním prostoru poblíž dálnice D2 skupinku osob. Padly přímo do rukou zasahujících policistů navigovaných ze vzduchu. Pět cizinců pocházelo z Afghánistánu a do bulharského kamiónu se prý bez vědomí řidiče dostali v Rumunsku a měli namířeno do západní Evropy. „Všichni migranti byli zajištěni. Nyní s nimi probíhají potřebné úkony,“ uvedl policejní mluvčí Petr Vala.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Další dva případy se staly během čtvrtka. Na Vyškovsku brzo ráno hlídka zastavila osobní auto s cizí registrační značkou, ze kterého náhle vyskákalo několik osob, které se pak bleskově rozutekly do okolí. Za necelou hodinu se je všechny podařilo nalézt a zajistit i za pomoci vrtulníku. „Celkem bylo vypátráno sedm cizinců, kteří měli pocházet z Afghánistánu. Na místě kontroly byl na osobní svobodě omezen i řidič automobilu. U něj bude policisty především zajímat jeho role při převozu migrantů,“ vysvětlil mluvčí Vala. Krátce před polednem cizinečtí policisté vypátrali další dva muže i na bývalém hraničním přechodu u Lanžhotu. Mladí cizinci se ukrývali na podvozku nákladního vozu, prý měli namířeno na západ. Nakonec i oni byli policisty zajištěni a převezeni k výslechům.