Mrskutníci vyrazili do ulic, covidu navzdory

V ulicích bylo možné na koledníky narazit

OLOMOUCKÝ KRAJ –  Kázeň si nelze vynutit. Přestože letošní lockdownové Velikonoce měly být bez pomlázky, realita byla jiná. Koledníci si tradice vzít nenechali a zejména na vesnicích se mrskalo ostošest.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný ještě ve čtvrtek zdůraznil, že letošní svátky jara rozhodnou o tom, zda rozvolní, zda se děti vrátí do škol a velmi vyzýval občany, aby si to nepokazili. V některých vesnicích to ale vypadalo, jako by covid neexistoval. Mrskutníci kráčeli dveře od dveří, domácnost od domácnosti a co navíc, hospodyňky jim nejenže dávaly výslužky, ale i ochotně nalévaly alkohol. Do jedné nohy, do druhé. A kdeže je rouškám a bezpečnostním opatřením konec?!

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Nevěřila jsem svým očím. Když ráno zazvonil zvonek u dveří, ani ve snu mě nenapadlo, že by to mohli být mrskutníci. Otevřela jsem dveře a zůstala jako zkamenělá. Ve dveřích stála banda kluků a já pro ně neměla připravenou výslužku. Narychlo jsem doma hledala, čím je odměnit,“ říká Petra z Protivanovska, který se v okamžiku překvapení „omladit“ nechala.

Ženy mrskutníky nečekali

Živo bylo i na nedalekém Konicku. I tam se pánové na výslužku ke svým milým vydali. Sice v menší míře než v minulém roce, ale při spanilé jízdě autem jsme v každé vesnici muže s kocary viděli. Na náš dotaz vždy shodně reagovali, že jdou jen k rodině, i když k polednímu už jejich stav neodpovídal jednorázové návštěvě.

Velké rozhořčení pak neskrývaly starší hospodyňky, které patří mezi rizikové skupiny. „Vůbec jsem nepočítala s tím, že by někoho napadlo chodit na mrskut. Je to nezodpovědné. Vždyť je to zakázáno. To to nikdo nekontroluje?“ nevěřila svým očím pětašedesátiletá Marie z Přerovska, „ještě se budeme všichni divit. Kvůli lidské nedisciplíně se místo rozvolnění zase tak akorát utáhnou opasky“.