KORONAVIRUS: S ukončením nouzového stavu otevřou některé obchody, zoo i farmářské trhy. Jasno je i v návratu dětí do škol

Zdroj: online vysílání

Česko – s počátkem nového týdne přicházejí také nové informace o tom, jak se v souvislosti se zlepšující se epidemiologickou situací promění také platná opatření, a to po ukončení nouzového stavu, tedy od pondělí 12. dubna. Rozvolněna bude oblast obchodu, do školy by se měli vrátit také první žáci…

Ekonomická rozvolnění

Dnes odpoledne ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na svém Twitteru informoval, že vláda již schválila první rozvolnění. Počínaje 12. dubnem tedy bude možné otevřít obchody s dětským zbožím, papírnictví, farmářské trhy, ale také zoologické a botanické zahrady (pouze venkovní areály a při dodržení nepřekročení kapacity 20 procent).  V provozu budou moci být také čistírny a prádelny, zámečnictví, opravny zařízení pro domácnosti či prodej náhradního dílů pro auta.

„Jsem rád, že to vláda tentokrát udělala alespoň s předstihem, že bude prostor nachystat zboží vydesinfikovat obchody. Stejně tak vítám i ty farmářské trhy, řada zemědělců již má produkty, pokud by se s otevřením ještě několik týdnů čekalo, řada těch věcí by se muselo vyhodit, což by byla škoda,“ uvedl pak v reakci na zmírnění opatření Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR. Otevření farmářských trhů pak přivítal také předseda Asociace pro farmářské trhy, Jiří Sedláček. „Máme samozřejmě radost, mnozí již museli potraviny vyhazovat – ty s omezenou lhůtou spotřeby. Velkou radost mají i zelináři, pěstitelé sazenic, bylin…Myslím, že ta zpráva přišla za pět minut dvanáct,“ uvedl s tím, že informace tentokrát přišla relativně včas, aby bylo možné se na znovuotevření, a to i po stránce organizační, připravit. První trhy by tak mohly být otevřeny již 12. dubna, zahájeny od 17. dubna by mohly být i pravidelné sobotní trhy.

Návrat dětí do škol (a školek)

Ministr školství Plaga po dnešním jednání vlády oznámil, jak bude probíhat návrat dětí do škol. Vláda dle jeho slov jednomyslně schválila, že předškolní žáci a žáci prvního stupně ZŠ se od 12. dubna vrátí do škol v rotační výuce (výjimkou jsou tzv. malotřídky do 75 žáků, které mohou fungovat prezenčně). Ačkoliv právě tento model se nelíbí premiéru Babišovi, podle Plagy se jedná o jedinou možnou a bezpečnou variantu, jak děti do lavic vrátit. Jediným krajem, pro který návrat do lavic platit nebude, je Zlínský kraj – jak uvedl ministr zdravotnictví Blatný, nedovoluje to epidemiologická situace v regionu. Zároveň je možné, že by se výjimka mohla týkat ještě několika dalších okresů z jiných krajů, což by mělo být oznámeno zítra.

Podmínkou návratu dětí do škol bude také pravidelné testování antigenními neinvazivními samotesty, a to dvakrát týdně, v pondělí a čtvrtek. „Chtěl bych ubezpečit rodiče, že to testování, ke kterému bude docházet v pondělí a čtvrtek, bude probíhat neinvazivně pomocí samotestovacích sad, umožníme zároveň předškolákům a žákům prvních a druhých tříd přítomnost rodičů – zákonných zástupců,“ uvedl Plaga s tím, že v mateřských školách nebude také nutné nosit roušky. Zároveň ministr školství oznámil, že jeho resort dokončuje materiály pro školy včetně webu, kde budou veškeré informace zveřejněny.