Víme, kde v Ostravě vám udělají test na Covid protilátky ještě v den odběru

Foto: (FNO) Výkonná laboratorní linka v Ústavu laboratorní medicíny FNO

OSTRAVA – Ať už potřebujete test na Covid protilátky z jakéhokoliv osobního důvodu, Fakultní nemocnice Ostrava pokročila opět v technologiích skokově kupředu. Nyní je totiž schopná zájemcům otestovat přítomnost protilátek proti koronaviru ještě týž den, pokud člověk přijde v souvislosti s tímto testem na odběr krve v úterý, nebo v pátek. V jiné dny odběru je výsledek testu znám do tří dnů.

Rychlejší metodu testování přítomnosti protilátek proti Covidu zavedli v ostravské fakultní nemocnici v březnu letošního roku díky nové automatické laboratorní lince v místním Ústavu laboratorní medicíny. Test doposud není hrazen pojišťovnami. Dle informace z FNO je však právě zde za velmi konkurenční cenu, a to 750,- Kč.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Testovací metoda odhalí, zda má člověk proti koronaviru dostatek protilátek ve třídě IgG. “Ty se tvoří buď po prodělané infekci, nebo po vakcinaci,” uvedla lékařka Petra Masarovičová ze zdejšího Oddělení klinické biochemie.

Pokud zájemce o vyšetření ví, že nemoc prodělal, je ideální přijít k odběru krve nejdříve druhý až třetí týden po pozitivním testu. “Přijít může i člověk, který měl test negativní a my mu na základě výsledku laboratorního testu bezpečně odpovíme na otázku, jestli nemoc v minulosti prodělal,“ uvedla ještě Petra Masarovičová.

Laboratoř zájemcům samozřejmě vydá potřebné osvědčení o tom, zda člověk protilátky proti viru v danou chvíli má. Test mohou podstoupit i lidé, kteří už dostali vakcínu. V tomto případě je ideální doba přijít k odběru krve 3 týdny až 2 měsíce po druhé očkovací dávce.

Foto: (FNO) Výkonná laboratorní linka v Ústavu laboratorní medicíny FNO