Zlínští studenti „vyšlapali“ pro puštíky ze zoo 42 tisíc korun

Foto: archiv Zoo Zlín

ZLÍN – Na 700 účastníků se zapojilo do projektu Obchodní akademie Tomáše Bati a VOŠE Zlín pojmenovaného „Pomáháme pohybem aneb Strava nejen pro puštíka“. Za nachozené kilometry získali od sponzorů 42 tisíc korun, které symbolickým šekem předali zlínské zoo na pomoc puštíkovi tečkovanému.

Účastníci měli původně společně ujít 11 tisíc kilometrů, což je vzdálenost do Indonésie, odkud puštíci pochází. V průběhu března se jim však podařilo nachodit neuvěřitelných 32 tisíc kilometrů. „Mám opravdu velkou radost, že se nám doslova podařilo rozhýbat celou školu, do akce se zapojila více jak polovina všech studentů a pedagogů. Přidala se i veřejnost, podpořili nás také naši úspěšní absolventi, například lyžařka Klára Křížová nebo fotbalista Jakub Jugas. Vzdálenost do Indonésie jsme zvládli ujít hned třikrát, sponzoři naše úsilí proměnili v dar ve výši 42 tisíc korun,“ raduje se ředitel Obchodní akademie Zlín Aleš Ruda.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nápad propojit svět zvířat a lidí pohybem se zoo zalíbil od prvního okamžiku. „Děkujeme za tuto skvělou akci, děkujeme sponzorům, že výkon všech účastníků ocenili tak vysokou částkou. Našim šesti puštíkům tato částka pokryje krmení na 9 měsíců,“ ocenila vedoucí marketingu Romana Bujáčková.

Předáním šeku ale akce zdaleka nekončí. „Oslovili jsme všechny střední školy Zlínského kraje, uvidíme, kolik se jich k nám přidá. Odezva je však už nyní velká. Nejaktivnější školy získají různé odměny, pro nás však tou největší odměnou budou spokojená zvířata ve zlínské zoo,“ dodali Radka Stuchlíková a Zdeněk Lukovics, pedagogové a spoluautoři projektu.

Puštíci tečkovaní jsou středně velké sovy, které obývají řídké lesy, okraje lesů nebo pobřežní mangrovy jihovýchodní Asie. Jsou to noční ptáci. Aktivní jsou od soumraku, kdy se často ozývají typickým houkáním. Na jejich jídelníčku dominují hlodavci, menší ptáci a hmyz. V kolekci zlínské zoo se poprvé objevili v roce 2017. První mládě se podařilo odchovat o rok později, byl to první odchov puštíků tečkovaných v zoo mimo asijský kontinent. Zlínská zahrada prozatím úspěšně odchovala sedm mláďat. Nyní se chovný pár puštíků stará o dvě mláďata, která se vylíhla letos 20. ledna.

Foto: archiv Zoo Zlín