KORONAVIRUS: Další v řadě ministrů zdravotnictví končí, vaz mu nejspíš zlomila neochota schválit ruskou vakcínu

Zdroj: online vysílání

Česko – O tom, že ministr zdravotnictví není zrovna po chuti prezidentu Zemanovi, se spekulovalo již delší dobu, před dvěma týdny pak dokonce otevřeně vyzval premiéra, aby jej (společně s ministrem školství) odvolal. Ačkoliv premiér Babiš nejprve změny ve vládě odmítal, včera již média psala o tom, že k odvolání stávajícího ministra zdravotnictví Blatného nakonec dojde. Ve hře byl i post ministra školství. Dnes ráno pak bylo oficiálně oznámeno, že Blatný skutečně skončí, jeho funkci by měl nově zastávat dosavadní šéf vinohradské nemocnice. Důvodem pro odvolání ministra Blatného pak dle většiny zdrojů byla jeho neochota schválit ruskou vakcínu proti koronaviru Sputnik V, aniž by své stanovisko vyjádřila Evropská léková agentura EMA. Nového mistra jmenuje prezident záhy, tedy ještě dnes před polednem.

Odvolání ministra Blatného docela paradoxně přichází ve chvíli, kdy se povedlo zvládnout nejhorší epidemiologickou situaci, nedopustil se ani žádných zásadních chyb (ačkoliv mu byly vyčítány nějaké přešlapy v mediální komunikaci), tedy o konkrétních důvodech, proč se premiér rozhodl k jeho výměně, lze především spekulovat. Že se ale jednalo o ryze politické rozhodnutí, přiznal na své poslední tiskové konferenci i sám Blatný. O tom, že bude již dnes jmenován nový ministr, informoval jako první Hrad, ne náhodou se tedy nejvíce spekuluje o tlaku prezidenta Zemana na premiéra. Právě Zeman totiž požadoval očkování ruským Sputnikem V a ministr Blatný stál tomuto plánu v cestě (ředitelku SÚKL ostatně tentýž postoj stále také funkci). Jak navíc sám Blatný uvedl, „vždy jsem trval a stále trvám na podávání jen schválených vakcín, jen tak mohu zaručit, že jsou bezpečné, vyzkoušené a fungují. Podobně je to i s léky proti covidu, umožnili jsme jejich užití po odborné diskusi, pro mě jako pro lékaře je vždy důležité nejen to, že nějaký lék funguje a pomůže, ale také to, že neublíží.“ O nástupci Blatného, Petru Arenbergerovi, je přitom známo, že je užití neschválené vakcíny za určitých podmínek otevřen.

Blatný na tiskové konferenci také uvedl, že na personální změnu má premiér samozřejmě právo. „Já mám čisté svědomí, že jsem pracoval na základě své odbornosti a rozhodoval na základě odborných dat a analýz,“ dodal s tím, že Česko má za sebou těžké období, ale šíření britské mutace se nakonec podařilo udržet na uzdě, a že pozitivním výsledkem tohoto boje je také vznik systému pro vyhledávání nových mutací v populaci, který snad bude v život uveden také v následujících dnech. Blatný také shrnul, co vše se jeho resortu za dobu jeho působení podařilo, uznal ale i některé chyby. „Co bych udělal jinak? Před Vánoci jsme neměli informaci, že je už zde britská mutace, kdybychom tu informaci měli, pravděpodobně bychom i jako vláda postupovali jinak,“ přiznal.

Vicepremiér Hamáček pak v souvislosti s personální výměnou na ministerském postu uvedl, že respektuje právo koaličního partnera vyměnit ministra a věří, že Petr Arenberger naváže na Blatného práci. Místopředseda TOP 09 a člen výboru pro zdravotnictví Vlastimil Válek pak v dané souvislosti uvedl, že se jedná o „standardní přístup pana premiéra, kdy se informace o personálních výměnách první objeví v médiích a pak jsou všichni odvolání a na hodinu vyhozeni. Osobně jsem překvapen, že nový ministr do toho jde,“ shrnul. Dodal také, že přístup ministra Blatného ke schvalování vakcín a léků je pak jednou z věcí, které mu nelze vyčítat – naopak si za to zaslouží uznání. Jan Blatný byl ve funkci pět měsíců a byl třetím ministrem zdravotnictví v posledním – covidovém – roce (tj. v období od března 2020).