VIDEO: Vášnivý sběratel válečných zbraní a střeliva zanechal po sobě výbušnou sbírku

Zdroj: Policie JMK

BRNO-VENKOV – Nečekané překvapení zažili policisté v rekreační chatě na Brněnsku. Tam zjišťovali okolnosti úmrtí jejího majitele. Během ohledání našli velké množství uložené munice.

Zemřelý šestačtyřicetiletý muž byl totiž vášnivým sběratelem předmětů s válečnou tématikou. Ve své sbírce měl ostré vojenské střelivo z období 2. světové války. Většinu zřejmě nalezl a vykopal na místech, kde se bitvy historicky odehrály. Některé kusy proto byly silně zkorodované. To, jaké množství vojenského materiálu nashromáždil muž ve své chatě, je raritou. Zajištěno bylo 26 kg malorážové munice, téměř 800 dělostřeleckých granátů, 80 ručních granátů a 9 leteckých pum. Velký podíl zajištěné munice policejní pyrotechnici odvezli k odborné likvidaci, část však byla v takovém stavu, že ji bylo nutné odpálit na vhodném místě, nedaleko od chaty. Delší převoz by totiž mohl být zbytečně rizikový. „Případem se nyní zabývají kriminalisté, protože držení zbraní a munice bez povolení je trestné. Úmrtí muže zřejmě souvisí s jeho zdravotním stavem, nic nenasvědčuje tomu, že by na jeho smrti měla podíl nějaká další osoba,“ uvedl policejní mluvčí David Chaloupka.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Jak připomněl policejní mluvčí David Chaloupka, nyní je také vhodná příležitost pro ty, kteří si podobný nález odnesli domů. Protože stále probíhá zbraňová amnestie, mají možnost je  odevzdat beztrestně. Lepší by bylo policisty přivolat na místo uložení, aby se starou a mnohdy poškozenou municí nemuseli manipulovat a nikoho tím neohrozili. To je totiž také jediný správný postup při podobných nálezech. Jen profesionální policejní pyrotechnik dokáže maximálně eliminovat případná rizika při manipulaci s těmito nebezpečnými předměty. „Možnosti beztrestného odevzdání zbraní a střeliva v rámci amnestie v našem kraji využilo už několik desítek lidí, kteří odevzdali 83 zbraní a téměř 4000 nábojů do nich. O víkendu se k nim přidal například i dvaatřicetiletý muž, který policistům v Kuřimi odevzdal 100 kg střeliva a podomácku vyrobenou střelnou zbraň,“ dodal  Chaloupka.