Vyšetřování zákroku uherskohradišťských strážníků skončilo. Zákon nepřekročili

Ilustrační foto

UHERSKÉ HRADIŠTĚ – Policie ukončila šetření dvojice strážníků z Uherského Hradiště. Ti 10. března zasáhli proti muži, který se po ulicích města pohyboval bez roušky. Policie došla k závěru, že strážníci jednali v rámci svých kompetencí. Oba se tak mohou vrátit do služby.

Vyšetřování se týkalo zákroku, který se díky amatérskému videu rychle šířil po sociálních sítích. Strážníci při kontrole v Havlíčkově ulici tehdy narazili na muže s tříletým chlapcem, který se pohyboval bez nasazených ochranných prostředků. Ačkoliv ho na tuto skutečnost upozornili, odmítl si roušku nasadit a pokoušel se z místa odejít. Video zachycuje okamžik, kdy na něj hlídka použila donucovací prostředky, a muž skončil na zemi.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Závěry jsou jednoznačné

Během šetření byli vyslechnuti všichni zúčastnění i svědci. Přezkoumaly se dostupné zajištěné podklady, a to hlavně videozáznam, který pocházel od občanů i z kamerového systému města.  „Vyhodnocením všech okolností případu nebylo zjištěno, že by provedený zákrok strážníků vybočil z rámce jejich zákonných zmocnění či kompetencí,“ potvrdil Vlastimil Pauřík, velitel Městské policie Uherské Hradiště.

Podnět k přezkoumání zákroku podal starosta Stanislav Blaha. „Výsledek šetření krajského ředitelství policie Zlínského kraje je pro nás stěžejní. Jeho závěry jsou jednoznačné – dva městští strážníci postupovali v rámci svých kompetencí, které nepřekročili. Vzhledem k uvedeným skutečnostem se strážníci vrací ke svým pracovním povinnostem,“ okomentoval rozhodnutí starosta.

Chlapec sám na ulici nezůstal

Pozdvižení vyvolala také domněnka, kterou v prohlášení potvrdil právní zástupce Filip Petráš. Po odvedení muže na služebnu totiž měl zůstat jeho tříletý syn na ulici sám. „Po celou dobu nebyl informován o tom, co se děje s jeho tříletým synem. Tento byl ponechán sám na ulici. Následně byl syn přiveden na služebnu městské police prodavačkou z pekárny. Po jeho příchodu byl zavřen do cely spolu s M. Z.,“ vyjádřil se právní zástupce.

„Provedeným šetřením rovněž nebyly v přístupu strážníků k nezletilému dítěti při a po provedeném zákroku zjištěny skutečnosti zakládající jejich, ať již trestněprávní či správně-právní odpovědnost, zejména pokud se týká údajného ponechání nezletilého dítěte na místě bez jakéhokoli dohledu či dozoru. Tato prvotně médii a veřejností prezentovaná okolnost nebyla provedeným šetřením potvrzena vzhledem k tomu, že na místě byla také jiná hlídka městské policie,“ oznámila Dagmar Vacková z uherskohradišťské radnice.