Hvězdárna připravila pro zájemce astronomická pozorování

Zdroj: Hvězdárna Valašské Meziříčí

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ – Valašskomeziříčská hvězdárna nabízí městům a obcím veřejné pozorování vesmíru. S dalekohledem přijedou pracovníci za zájemci a povypráví mnoho zajímavostí z astronomického světa.

„Stačí si zvolit termín a vhodné místo a rádi přijedeme, abychom divákům umožnili pozorovat noční oblohu pomocí výkonných přenosných dalekohledů a zároveň nabídli poutavý doprovodný komentář,“ láká odborný pracovník hvězdárny Tomáš Pečiva. Sezona pozorování obvykle začíná v červnu a podle zájmu trvá do září. Diváci mohou spatřit na obloze Měsíc, planetu Saturn s jejími prstenci, Jupiter se čtyřmi nejjasnějšími měsíci, několik hvězd, dvojhvězd a hvězdokup, případně planetární mlhoviny a galaxie.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Odborníky si města a obce nejčastěji zvou při zvláštních příležitostech, například ukončení školního roku nebo obecní slavnosti. Astronomové tak cestují všude možně – od Lutoniny na Zlínsku po Frýdlant nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku, od Prostřední Bečvy na Vsetínsku po hrady ve Starém Jičíně na Novojičínsku. Podrobnosti o terénních astronomických pozorováních se zájemci dozví na emailu hvezdarna@astrovm.cz nebo telefonním čísle 571 611 928, kde si rovnou můžou zarezervovat termín.