Středočeští policisté sledují začátek motorkářské sezony s obavami! Kolik už bylo nehod?

Ilustrační foto: Pexels

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Motorkáři jsou společně s chodci a cyklisty nejohroženější skupinou účastníků silničního provozu. Případný střet s vozidlem nebo nějakou pevnou překážkou končí většinou těžkým zraněním, někdy dokonce i smrtí. Od začátku roku řešili policisté ve středních Čechách už 19 dopravních nehod s motocyklem.

Z devatenácti letošních dopravních nehod při jedné motorkář svým zraněním podlehl, třináct jich bylo zraněno a dva motorkáři usedli na motorku pod vlivem alkoholu.S přicházejícím jarním počasím pomalu, ale jistě začíná sezona motorkářů. S jejich zvýšeným počtem na silnicích a dálnicích opět přibývá dopravních nehod, kde jsou motorkáři zraněni či usmrceni.

Dopravní policisté proto připomínají, že před každou jízdou je potřeba motorku zkontrolovat, to znamená provést kontrolu tlaku v pneumatikách a jejich stav, těsnost motoru a tlumičů a funkčnost brzd. Je třeba taky myslet na reflexní prvky, pokud jimi není vybaveno přímo oblečení, použít například reflexní kšandy, protože být na silnici vidět je zásadní!

A co ještě radí?

  • Nejezděte riskantně a nepřiměřenou rychlostí. Rychlost přizpůsobte svým řidičským schopnostem a zkušenostem, stavu a povaze vozovky, hustotě provozu a počasí.
  • Motorka má brzdnou dráhu delší než automobil (při rychlosti 100km/h je brzdná dráha 83 metrů, při rychlosti 200km/h je brzdná dráha 280 metrů.
  • Na motorce je nutné mít při předjíždění dostatečný boční odstup od automobilu a nikdy nepředjíždět na nepřehledných místech.
  • Při jízdě buďte neustále ve střehu a plně se věnujte řízení, chvilka nepozornosti může mít fatální následky.
  • Sledujte situaci na silnici ve zpětném zrcátku, ale i vedle sebe
  • Buďte na silnici vidět – vybavte se reflexním oblečením nebo prvky.
  • Vždy si nechávejte dostatečný rozestup od ostatních vozidel a buďte vždy připraveni brzdit.
  • Dávejte pozor na nečekané překážky na vozovce.