Vzhůru na kola a koloběžky, Hranice budou mít svou cyklověž

Takovou cyklověž mají v sousedním Přerově

HRANICE NA MORAVĚ – Mít kam uschovat kolo a nebát se, že bude ukradeno. To je záměr výstavby cyklověže, která bude stát na hranickém vlakovém nádraží. Zvůádne uskladnit až 118 kol.

Stavební práce začnou v polovině dubna a dokončeny by měly být v červenci. „Cyklověž bude stát 19 milionů korun, z toho téměř 15 milionů město získalo jako dotaci. V současné době je cyklodoprava na nádraží obtížná, i proto, že zde není možné kolo bezpečně uložit. To se výstavbou cyklověže s kapacitou až 118 kol změní,“ sdělil mluvčí města Petr Bakovský.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Hranice se tak zařadí mezi další města, která cyklistickou dopravu v centru vítají a podporují. V současnosti bezpečné parkování kol není v Hranicích vyřešeno, což odrazuje množství potenciálních cestujících od volby tohoto druhu přepravy. „Očekáváme, že část řidičů, kteří nyní na nádraží jezdí autem, začne používat kola či koloběžky, čímž si vyřeší problém špatného parkování v lokalitě. Jednak to bude rychlejší, než hledat místo k parkování, a jednak bude uschování kola levnější než zaparkovat auto,“ vysvětlil Bakovský.

I když se v posledních letech výrazně navýšily parkovací kapacity u obou nádraží, neustálé budování nových parkovišť není řešením. Cílem je změnit návyky lidí, vytvořit jim podmínky a motivovat je k využívání jiných druhů dopravy, než je jízda autem.

Stavba si ale vyžádá některá omezení. Bude částečně ztížen průjezd kolem budovy nádraží do zadního traktu areálu, konkrétně u části bývalé pošty. Část přístupového chodníku k hlavnímu vstupu do budovy nádraží bude překopána. Průchod však zůstane zachován. Rovněž ubude míst pro parkování.