Nespokojené maminky protestovaly botami

Foto: facebook

PROSTĚJOV – Náměstí měst s nevídaným doplňkem. Nespokojené maminky pokládaly ve čtvrtek v průběhu dne na náměstí českých a moravských měst boty. Chtěly tak vyburcovat společnost a upozornit na nesmyslnost vládních nařízení, spojených s návratem jejich dětí do škol. Nejinak tomu bylo na Hané.

„Pojďme politikům znovu připomenout, že by děti měly být prioritou! Také vám vaše dítko za ten rok vyrostlo z bot, které mělo na sportovní kroužek nebo venkovní pobíhání a prakticky je nevyužilo? Vadí nám, že na děti během pandemie stále nikdo nemyslí. Na děti, pro které je Covid méně nebezpečný, než jiná běžná onemocnění. Na děti, které teď sedí pasivně u počítačů bez kontaktů se svými vrstevníky. Potřebují pohyb, vzdělání, sociální kontakt, imunitu. Pokud jim toto stát upírá, ovlivňuje tím negativně jejich zdraví a ohrožuje tak budoucnost nás všech. Proč to někde jde i bez zavřených škol a roušek? Pojďme chránit starší a nemocné, ale netyranizovat děti,“ popisuje smysl akce organizátorka Alice Pelikánová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

V Prostějově se dětské boty objevovaly na náměstí T.G.Masaryka už od ranních hodin. Mírumilovný protest se ale zpočátku neshledal s pochopením. „Na výzvu policie, která nás sledovala až na parkoviště, jsme musely boty odstranit,“ svěřila se na sociálních sítích Jitka Rokytová, „prý se to bere jako znečištění.“ Podobný zážitek měly i další maminky.

Matky veřejně projevily svůj názor

„Celou akci jsem brala jako mírumilovné upozornění matek na dlouhotrvající a již alarmující absenci dětí ve školách, na složitou situaci rodičů malých dětí, kteří nemají možnost hlídání svých dětí, na nedomyšlené rotační zahájení výuky, včetně celodenního nošení roušek. To celé mělo být ukončeno charitativním počinem, kdy boty mohly být rozebrány ku potřebě sociálně slabších rodin. Zákroky městské a státní policie vůči matkám mi přišly neadekvátní. Snad v jiných koutech země se tato akce setkala s přívětivějším přístupem,“ sdělila Pavla Koutná.

Na pomoc matkám, které chtěly jen veřejně vyjádřit svůj názor, přispěchala náměstkyně Milada Sokolová. „Hovořila jsem s ředitelem Městské policie. Předpokládám, že poté se již žádný konflikt mezi strážníky a maminkami neobjevil,“ uvedla náměstkyně s tím, že pro podobnou akci je příště nutný zábor veřejného prostranství, aby se předešlo problémům a nedorozuměním.

Boty se nosily i na náměstí v Olomouci, foto: Miriam Vránská, facebook