Návrat do škol se špejlí v nosu

ilustrační

OLOMOUCKÝ KRAJ – Antigenní testy pro děti ve školských zařízeních jsou na pondělní testování připraveny. Děti z prvního stupně a předškoláky čeká v pondělí ráno „ostrý“ start. Učitelé žádají, aby přišly do školy s časovým předstihem.

Pedagogičtí pracovníci si testy vyzvedli na třinácti hasičských stanicích v kraji. „Na všech požárních stanicích v Olomouckém kraji jsme vytvořili výdejní místa pro distribuci testů pro školáky. Na konci minulého týdne si je vyzvedli zástupci škol. Celkově hasiči přerozdělili 245 700 kusů testů,“ sdělila tisková mluvčí hasičů Lucie Balážová. Vystačit by měly zhruba na čtrnáct dní.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Školy obdržely testovací sady Singclean. Všem žákům bude povolena osobní přítomnost na vzdělávání pouze za předpokladu, že budou testovaní. Dětem, které nebudou testovány, bude neúčast ve škole omluvena a školy je budou vzdělávat v rámci svých možností. Pokud rodiče nesouhlasí s testování tímto testem, mohou si na vlastní náklady přinést jiný certifikovaný test. Škola nicméně nemá povinnost ho využít a zákonný zástupce nemá právo si jeho použití vynucovat.

Pedagogové jsou od pátku poučeni, jak má testování probíhat a co dělat, když test prokáže u dítěte pozitivitu.  „Jsme si vědomi komplikací, které mohou být s nastaveným způsobem návratu dětí do škol spojeny. Přesto věřím, že společnou snahou a vzájemným respektem obnovení prezenční výuky zvládneme,“ uvedl radní Olomouckého kraje pro oblast školství Aleš Jakubec.