Policisté prověřují úhyn ryb na Jindřichohradecku

ilustrační foto (zdroj pixabay.com)

JINDŘICHOHRADECKO – Úhyn ryb v Otíně na Jindřichohradecku prověřují od sobotního večera policisté. Došlo zde pravděpodobně ke kontaminaci vody a několik desítek ryb kvůli tomu uhynulo. Na místě asistovali také hasiči.

V sobotu večer přijali policisté na lince 158 oznámení o možné otravě ryb. Ti zjistili, že se jedná o potok Řečička v Otíně a rybník. Podle informací policie došlo pravděpodobně ke kontaminaci vody v potoce neznámou látkou.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihočeském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Přivolaní hasiči odebrali vzorky vody. Policisté napočítali několik desítek uhynulých ryb. Na místo byl přizván pracovník odboru životního prostředí. Hasiči zastavili přítok vody do rybníka, aby omezili další možné škody na rybách,“ upřesnil policejní mluvčí Jiří Matzner.

Jak uvedla vedoucí odboru životního prostředí Ivana Nováková, úhyn drobných rybek v Řečičce byl způsoben odtokem závadných látek z dešťové kanalizace, která vede podél hlavní komunikace a ústí do Řečičky pod mostem směrem na Hospříz. „Účelem dešťové kanalizace v této části obce je pouze odvádění srážkových vod, jelikož tato síť ústí přímo do vodního toku, bez jakéhokoli osazeného čistícího stupně. V sobotu se do dešťové kanalizace dostala voda z mytí motorového vozidla včetně použitého saponátu. Z pohledu vodohospodáře je tato voda vodou odpadní a do dešťové kanalizace nepatří,” vysvětlila Nováková.

Mytí motorových vozidel mimo zabezpečené prostory, kdy se odpadní voda může dostat, jako v tomto případě, do povrchových, je přestupkem na úseku vodního zákona. Za tento přestupek lze udělit pokutu do výše 20 000 korun.

„Chápeme, že vlastníci aut chtějí jezdit v čistých vozech, nicméně Jindřichův Hradec nepatří mezi města, kde by nebylo možné si umýt ať už osobní nebo nákladní auto na myčce s technickým zázemím zajišťujícím řádné dočištění odpadní vody. Úhyn ryb, přestože se jednalo o drobné rybičky, byl zbytečný a počínání ze strany majitele vozidla velmi nezodpovědné a vůči životnímu prostředí bezohledné,“ doplnila vedoucí odboru životního prostřední Ivana Nováková. Případ vyšetřují policisté z Jindřichova Hradce a celková škoda bude teprve vyčíslena.