Zima se vrací. Za den může napadnout až 25 centimetrů sněhu, varují meteorologové

Ilustrační foto

ZLÍNSKÝ KRAJ – Zima udeří na Zlínský kraj v plné síle. Z jarní dvacítky spadne rtuť teploměru opět k nule a s mrazivými teplotami dorazí i nový sníh. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu ho může v úterý napadnout až 15 centimetrů, v Beskydech dokonce 25 centimetrů.

Během pondělního odpoledne a večera se od západu začne výrazně ochlazovat. Mírný vítr bude zesilovat a v nárazech může dosáhnout až 15 m/s. Obloha se zatáhne a začnou se objevovat první smíšené a sněhové srážky.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Nová sněhová pokrývka by se měla objevit v polohách nad 400 metrů nad mořem, kdy se dá čekat 5 až 15 centimetrů nového sněhu. V Beskydech by nadílka měla být ještě bohatší, meteorologové tu předpovídají 15 až 25 centimetrů sněhu. Výstraha ČHMÚ bude platit během úterý v celém Zlínském kraji mimo Kroměřížska, Uherskohradišťska, Holešovska a oblasti Otrokovic.

S teplotami kolem nuly a srážkami se může místy tvořit náledí. „V případě mokrého sněhu dochází ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. Při cestování se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Nezapomenout na zimní výbavu, při cestách do hor i sněhové řetězy, nutné jsou zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku,“ upozornili meteorologové.

Sněhová pokrývka by měla přibývat i během dalších pracovních dní. „V Jeseníkách a Beskydech bude ve středu, čtvrtek a v pátek pokračovat trvalé sněžení. Denně tam může připadnout 10 až 25 centimetrů nového sněhu, přechodně se bude tvořit sněhová pokrývka i v nižších polohách,“ předpovídají odborníci z ČHMÚ v předběžně vydané výstraze.

Foto: ČHMÚ