Do Čerchova se chystá demoliční četa

Foto: (job), domazlice.eu

DOMAŽLICKO – Zchátralé dříve vojenské budovy na vrcholu Čerchova mají své dni již sečteny. Chystá se jejich demolice. Tyto práce se tak bohužel dotknou nastávající turistické sezony.

Vrchol Čerchova se nachází v CHKO Český les. Na veškeré chystané práce je jen omezený čas v souvislosti s ochranou přírody. ,,Není ještě přesně stanoveno, jak razantně omezí možný pohyb návštěvníků. Může se stát, že se nedostanou na samý vrchol. Omezení provozu se po nějakou dobu dotkne zřejmě i sezonní autobusové linky na Čerchov,“ řekl Novák.

Staňte se členy FB skupiny Život v Plzeňském kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Domažličtí radní vyhlásili na demolici bývalých vojenských objektů na Čerchově, Bystřici a Malinové hoře výběrové řízení. ,,Předpokládaná cena je 37 milionů korun,“ vyčíslil starosta Zdeněk Novák. Městu Domažlice se podařilo získat dotaci, která pokryje 85 procent nákladů. V rámci demoličních prací budou ručně rozebrány azbestové desky, které tvoří obklady objektů. Ty jsou největší ekologickou zátěží v chráněné krajinné oblasti. Ze samotných budov bude rozebraný materiál nadrcen a zrecyklován.

V budoucnu na Čerchově vznikne turistická útulna se zhruba dvaceti lůžky ,,Rada města schválila v polovině března vypracování projektové dokumentace na přestavbu bývalé ubikace v jednom z bývalých armádních objektů na útulnu,“ zmínil domažlický místostarosta Stanislav Antoš další krok, který bude na nejvyšší hoře Českého lesa následovat. Stavba musí vycházet z rozvojové studie pro vrchol Čerchova, Malinové Hory a Sádku, která byla schválena v roce 2019, objednal ji Svazek Domažlicko. Ke studii se vyjadřovaly všechny dotčené obce, výsledkem je projekt na demolici zchátralých vojenských objektů. Tento projekt je spolufinancování Evropskou unií – Fondem soudržnosti v rámci Operačního programu Životní prostředí.