Jihlava jedná o změně testování dětí. Chce méně stresující testy

Testování žáků ZŠ. Foto: Magistrát města Jihlavy

JIHLAVA – Město chce změnit způsob testování v základních a mateřských školách. Navrhuje prosazení testů, které budou finančně dostupné, ale zároveň pro děti méně nepříjemné.

Jako zřizovatel základních a mateřských škol má město velmi omezené možnosti zasahovat do rozhodnutí ministerstva a vládních nařízení. Změnit způsob testování se nyní snaží alespoň prostřednictvím tlaku na vládu a ministerstvo zdravotnictví. „Chceme prosadit, aby bylo možno žáky testovat PCR testy ze slin a proplácet je prostřednictvím pojišťoven,“ shodla se primátorka Karolína Koubová s radním pro oblast školství Danielem Škarkou.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

O společném prosazování neinvazivních testů dnes jednala primátorka s představiteli Svazu měst a obcí ČR. „Chtěli jsme nakoupit PCR testy sami, ale město Jihlava si bohužel nemůže dovolit z vlastního rozpočtu uvolnit 600 až 800 tisíc korun týdně na testy pro žáky MŠ a ZŠ,“ uvedla Karolína Koubová.

Podle primátorky nyní pojišťovny proplácejí dvakrát týdně nepříliš průkazné antigenní testy, místo aby jednou týdně vynaložily podobné peníze na kvalitní PCR testy, které jsou průkazné a spolehlivé a hlavně, které nestresují děti nepříjemným výtěrem z nosu. „Nejsme proti testům, ale chceme tlačit na vládu a ministerstva, aby nakoupili a propláceli kvalitnější a pro děti přívětivější testy,“ dodal radní pro školství Daniel Škarka.