Strážníci uklízeli ulice Brna od injekčních stříkaček

Zdroj: MP Brno

BRNO – Dnes proběhla jedna z akcí městské policie s názvem Jehla. Při ní jsou vysláni strážníci do ulic Brna a zbavují se použitých injekčních stříkaček. Za celý den se dnes vysbíralo 446 kusů infekčního materiálu.

Při akci jsou v terénu speciálně vycvičené hlídky, které se po celém městě cíleně zaměřují na odklízení odhozených aplikačních pomůcek. Na rukou mají ochranné rukavice, vybavené jsou dlouhými pinzetami, dezinfekcemi a schránkami na infekční odpad. Pro dnešní den vyšlo do ulic 40 strážníků. Sběrem tohoto materiálu předchází hlavně zraněním malých dětí a domácích mazlíčků. Hlídky odklízejí použité jehly i během svých běžných pochůzek, jednotlivé služebny navíc pořádají menší cílené úklidy ve svých lokalitách.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Bohužel však mají počty poházených pomůcek vzestupný charakter, každý rok v průměru o deset procent. V roce 2019 našli strážníci 3715 kusů, vloni to bylo už 4879. Městská policie nemůže podle zákona drogovou problematiku prošetřovat, spolupracuje ale se specializovanými útvary Celní správy i Policie České republiky. Průběžně jim předává všechna svá zjištění i statistiku výskytu jehel. „Specialisty Celní správy jsme v minulosti přizvali i k samotnému sběru injekčních stříkaček a provedli jsme je problematickými oblastmi. Tím jsme jim umožnili odebrat vzorky pro chemickou analýzu,“ vypočítává Pavel Čermák, vedoucí odboru pořádkových útvarů.

V minulosti hlídky spojily síly i se spolkem Archeo Moravia. Jeho příznivci použili detektory kovu k pročištění dětských hřišť, kde hledali se svými přístroji ostré nebo jinak nebezpečné kovové předměty. Strážníci se mezitím na herních plochách soustředili na sbírání aplikačních pomůcek.

Celostátní akce Jehla vznikla v roce 2015 ve spolupráci brněnských strážníků s těmi pražskými. I když každoročně vysbírají velké množství použitého materiálu, výskyt je bohužel čím dál vyšší a častější.