Studená fronta má grády, teploty spadly až o 15 stupňů

Takto vypadaly dnes ráno silnice na Protivanovsku. foto: Petra Látalová

OLOMOUCKÝ KRAJ – Avizovaná studená fronta, která s sebou v půlce dubna přinesla sněžení i do nejnižších poloh, zasáhla Olomoucký kraj během pondělního odpoledne. Během pár hodin se ochladilo až o deset stupňů. Do regionu se vrátila skutečná zima. Na silnice musely vyjet sypače.

Teplotní šok, jenž zažil východ republiky, byl opravdu výrazný. Ve Vilémově na Olomoucku bylo ještě včera v poledne 15,8 stupňů, ve čtyři hodiny odpoledne už to bylo pouze 5,1 stupně. V Prosenici na Přerovsku teplota kumulovala jednu hodinu po poledni z 17,1 stupně na 1,8 stupeň o sedmé hodině večer.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Ranní cestování v regionu ovlivnily sněhové srážky, které zejména ve vyšších polohách vytvořily na silnici kluzký „film“. „Dálnice i silnice I. třídy v Olomouckém kraji jsou sjízdné po mokrém povrchu, místy leží malé zbytky sněhu. Dispečeři zimní údržby vyslali sypače do terénu, proto jsou komunikace uklizené po nočním předpovídaném sněžení. Dále ale platí nutnost zimní výbavy aut a opatrnost řidičů,“ sdělil dispečer ŘSD.

Podle meteorologů nás zimní charakter počasí čeká i nadále. „Zvlněná studená fronta bude pozvolna postupovat k východu, za ní k nám pronikne chladný vzduch od severu. Během dne očekáváme v polohách nad 400 m n.m. 5 až 15 cm nového sněhu,“ uvádí meteoroložka Marie Glofáková s tím, že výhled na zlepšení není minimálně do pátku.

Řidiči na silnicích situaci zvládají. Aktuálně se bourá pouze o obce Dolany na Olomoucku. Havarovala zde dvě vozidla. Vše se obešlo bez zranění osob.

foto: Petra Látalová