Vystoupejte na kopec Kalvárie k významné kulturní památce Tři kříže

Tři kříže nad Novým Městem na Moravě
Tři kříže nad Novým Městem na Moravě. Foto: Jiří Spurný

Tři kříže nad Novým Městem na Moravě jsou vyhledávaným vyhlídkovým místem s krásným panoramatickým výhledem na město i jeho okolí. Jedná se však i o významnou kulturní památku, která v sobě skrývá bohatou historii. Toto místo je ideálním vycházkovým místem i pro rodiny s dětmi a maminky s kočárkem. Trasa, byť do kopce, totiž vede po příjemné asfaltové cestě.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Nádherná kulturní památka, jíž jsou tři kříže stojící na vrcholu stejnojmenného kopce v nadmořské výšce 674 metrů je poutavou dominantou tohoto kraje. Kříže jsou vzdálené asi 1 km jihovýchodně od města Nové Město na Moravě a pyšní se bohatým kulturním i historickým významem. Kulturní památkou se staly v roce 1958. Místo je někdy označováno také jako Kaplisko nebo Kalvárie.

Tři kříže
Tři kříže nad Novým Městem na Moravě. Foto: Jiří Spurný

Historie tří křížů

V roce 1482 byla na Michovském kopci postavena kaplička jako poděkování za záchranu obyvatel před morem. Tato kaple později zanikla, ale ze stejného důvodu se zde v roce 1680 postavily tři dřevěné kříže. Ty byly obnoveny v roce 1832 kamennými kříži na podstavcích a v této době se zde konaly polní bohoslužby a lidé sem vycházeli na poutě. Kamenné podstavce z této doby se zachovaly dodnes.

Informační tabule naučné stezky
Informační tabule naučné stezky Tři kříže. Foto: Jiří Spurný

Alej Smíření

V roce 1928 byla ke křížům vysázená javorová alej, která se začala nazývat jako Alej Smíření. Vedla od evangelického hřbitova až na vrchol kopce ke kulturní památce. Za každého mrtvého obyvatele z 1. světové války zde byl vysázen jeden strom. Tato alej však neměla dlouhého trvání.

Výhled z kopce Kalvárie
Výhled z kopce Kalvárie. Foto: Jiří Spurný

Naučná stezka Tři kříže

Přes Tři kříže vede 2,5 km dlouhá naučná stezka, která má pět zastavení – Svatojánka, Brněnka, Tři kříže, Trnka-Křivka-Němec, Horní dvůr. Stezka začíná na Jánské ulici u hostince Za vodou a dále směřuje po Brněnské ulici na kopec Kalvárie k unikátní památce. Dál vás zavede k soustavě Michovských rybníků s jedinečnou faunou i flórou a přes Horní dvůr dojdete zpět k začátku stezky.

Přístup

Automobil můžete zaparkovat v Brněnské ulici na parkovišti u obchodního domu a vydejte se touto ulicí směrem z města. Jakmile dojdete k evangelickému hřbitovu, zabočte vpravo a po výše zmiňované asfaltové cestě stoupejte vzhůru do kopce.

Cesta je velmi příjemná a nabídne vám zajímavé výhledy do okolí. Po zhruba půl kilometru na vás čeká zastřešené odpočívadlo s lavičkami a stolem. Na ploše u odpočívadla můžete zanechat vaše auto a dále se vydat po lesní cestě, která je však také dobře schůdná. Pěšina vás brzy navede až ke křížům.

 

Místo:

Kraj: Vysočina
Okres: Žďár nad Sázavou
Město: Nové Město na Moravě

Kontakt:

Novoměstská kulturní zařízení – Informační centrum

Vratislavovo náměstí 114
592 31 Nové Město na Moravě

Tel: +420 566 598 750
E-mail: ic@nmnm.cz
Web: www.ic.nmnm.cz

 

Tři kříže nad Novým Městem na Moravě
Tři kříže na kopci Kalvárie nad Novým Městem na Moravě. Foto: Jiří Spurný
Výhled z Kalvárie
Výhled do okolní krajiny z kopce Kalvárie. Foto: Jiří Spurný