Do Zlína přichází sdílená kola. Prvních 15 minut bude zdarma

Foto: město Zlín

ZLÍN – Zlín se letos na jaře zařadil mezi města, kde mohou lidé využít takzvaný bikesharing, tedy zapůjčení sdílených jízdních kol. První čtvrthodinu jízdy si zájemci navíc užijí zdarma. Službu ve Zlíně provozuje společnost Nextbike.

V ulicích lidé naleznou na 120 mechanických kol a přibližně 25 elektrokol. Rozmístěna budou na asi 50 vytipovaných stanovištích. „Aby nedocházelo k blokování veřejného prostoru nebo hromadění kol na exponovaných místech, budou na provoz ve Zlíně dohlížet pracovníci společnosti. Ti budou kola udržovat a přepravovat na jednotlivá stanoviště dle potřeby. Odstavná místa budou postupně označena formou polepu a po několika měsících dojde k vyhodnocení a revizi vhodnosti a počtu odstavných ploch,“ sdělil mluvčí magistrátu Tomáš Melzer.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Obyvatelé a návštěvníci města budou mít prvních 15 minut jízdy zdarma. Každá další půlhodina na mechanickém kole je vyjde na 24 korun, na elektrokole zaplatí stejnou částku za čtvrt hodiny. Platit lidé mohou prostřednictvím mobilní aplikace za každou jízdu, nebo si pořídit měsíční či roční předplatenku. Podrobný ceník naleznete na webu společnosti Nextbike.

Stejnou službu už si vyzkoušeli v řadě českých a moravských měst včetně Uherského Hradiště. Do Zlína plánují přijít také společnosti Bolt a Lime, které poskytují pronájem sdílených koloběžek. „Zatím se jedná o pilotní projekt na jeden rok, čili do dubna 2022. Na konci roku 2021 na základě dat vyhodnotíme, zda je ve Zlíně o tento druh sdílené individuální přepravy zájem a stanovíme zadávací podmínky pro nové výběrové řízení na tuto službu pro občany,“ uvedl primátor města Jiří Korec.