KORONAVIRUS: Hamáček chce vakcíny AstraZeneca z Dánska, které je odmítá. Letí také do Moskvy řešit neschválený Sputnik

Zdroj: WkimediaCommons

Česko – Ruku v ruce s vládní rošádou – tedy výměnou na postech ministrů zdravotnictví a zahraničí – jde také zvláštní snaha šéfa ČSSD zajistit pro Česko další dávky vakcín. Těch, které odmítlo Dánsko, jelikož je nepovažuje za bezpečné, a také těch z Ruska. Ty pro změnu neschválila ani Evropská léková agentura, ani český SÚKL a Zemanův apel o její přezkum odmítli dnes i vědci z Karlovy univerzity…

Očkování je nepochybně jedinou možnou cestou, jak koronavirovou pandemii (a také související opatření) zastavit. Jenže Česko se dlouhodobě potýká s nedostatkem očkovacích látek. K tomu pak přispěl i dnešní výpadek dodávek vakcín společnosti Johnson&Johnson, jejíž distribuce byla v souvislosti s v USA registrovanými jednotkami případů vzniku krevních sraženin pro Evropu pozastavena. Tentýž problém se ale pojí také k vakcíně AstraZeneca, což již uznali i někteří představitelé EMA. Ačkoliv dodali, že přínosy vakcíny stále významně převažují nad riziky, minimálně některé již toto stanovisko nepřesvědčilo – např. Dánsko tak oznámilo, že očkování touto vakcínou kompletně pozastavuje.

Hamáček na vakcínové misi

A právě situace v Dánsku se rozhodl využít Jan Hamáček. „Sháníme vakcíny po celém světě. Jsme ochotni odkoupit AstraZenecu z Dánska,“ uvedl tak na svém Twitteru. Na to premiér Babiš jen reagoval slovy, že „co se týká Dánska, tak takhle to nefunguje.“ Přesto ale Hamáček ve své nové dvojroli (po té, co prosadil odvolání ministra Petříčka, se totiž postu ministra zahraničí ujal sám) nezahálí. „V pondělí odlétám do Moskvy, kde chci dojednat případné dodávky Sputniku V po jeho schválení Evropskou lékovou agenturou,“ uvedl také na sociální síti.

Ruská vakcína je přitom předmětem hojných sporů a diskusí. Např. slovenský ŠÚKL, který ji měl posoudit, poté, co neobdržel potřebnou dokumentaci a zjistil, že vakcína vlastně neodpovídá tomu, co bylo popsáno v britském vědeckém magazínu Lancet, od ní dal ruce pryč. Z již více stran se navíc ozývají hlasy, že každá šarže Sputniku V je vlastně úplně jinou vakcínou. Babiš pak k Hamáčkově aktivitě jen poznamenal, že nabídku na pravidelnou dodávku těchto vakcín již Česko má, ovšem jejich užití je vázáno právě na rozhodnutí evropského úřadu EMA.

Více Pfizeru pro Česko i celou EU

Jako mnohem nadějnější se tak jeví celý postup Evropské unie. Jak oznámila Ursula von der Leyen, padlo rozhodnutí, že do budoucna nebudou prodlouženy smlouvy na dodávku vakcín od firem AstraZeneca a Johnson&Johnson (které nejenže se ukázaly jako nespolehlivé, ale jejich vakcíny mohou mít i nežádoucí účinky) ve prospěch vakcíny Pfizer/BioNTech. Právě tato společnost totiž rozhodla o uspíšení dodávek o dalších 50 milionů vakcín, které se měly do států EU dostat až na podzim, ty tak dorazí již během následujících měsíců, nejpozději do léta. Celá dodávka by se měla rozdělit dle velikosti členských států, Česko by tak mělo dostat 1,2 milionu dávek.

V Česku epidemie dál slábne, včera přibylo 5 033 nově nakažených, zlepšuje se také situace v nemocnicích. Ve vážném stavu je již méně jak 1 100 osob a za poslední týden v nemocnicích ubylo více jak 2 000 hospitalizovaných v souvislosti s covidem.